Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Problém s displejem ohebného Galaxy Fold bude vážnější, Samsung odkládá jeho start
Samsung Galaxy Fold

Ohebný telefon Samsungu s názvem Galaxy Fold měl jít do prodeje již tento pátek, přičemž zahájení prodeje mělo předcházet úterní oficiální představení v Hongkongu a středeční v Šanghaji. Obě akce ale byly odloženy a počkat si budeme muset i na samotné zahájení prodeje. U ohebných telefonů Samsungu se totiž objevil problém s displejem, který se projevil mezi několika málo kusy rozdanými novinářům k testování.

Se zprávou o zpoždění prodeje nejprve přišel The Wall Street Journal a následně jej ve svém tiskovém prohlášení potvrdil i sám Samsung. Ten oznámil, že dle prvních šetření byly problémy u některých telefonů způsobeny působením tlaku na vrchní a spodní část v ohybu displeje. Uvnitř některých vadných zařízení byly navíc nalezeny substance, které mohly zapříčinit kolaps displeje. Firma proto musí dle vlastního vyjádření posílit ochranu displeje.

Samsung si rovněž bude muset dát pozor na dostatečné informování uživatelů o důležitosti ochranné fólie na displeji. Ačkoli to totiž na první pohled nevypadá, ta je jeho nedílnou součástí. Někteří novináři ji však v důsledku nedostatečných pokynů strhli.

Rozložený Galaxy Fold od Samsungu (Foto: Samsung)

Nový termín, kdy by se novinka měla dostat na pulty, by měl být znám v řádu týdnů a je tedy zatím otázkou, jak zásadní výsledné zpoždění bude. Vzhledem k závažnosti problému je ale na místě, aby Samsung start prvního skládacího telefonu neuspěchal.

Samsung Galaxy Fold byl k testování zapůjčen několika technologickým novinářům a se závadným displejem se bohužel setkalo hned několik z nich. Například recenzentovi z The Verge se displej Galaxy Fold rozbil po jediném dnu používání a bez zjevného přičinění z jeho strany. Blízko u spodní hrany zařízení, v místě, kde se displej skládá, se mu po několika hodinách používání objevila malá boule. Ta do následujícího dne zničila displej, který rozdělily dvě tlusté žluté linie sbíhající se v místě boule.

Displej odešel i Marku Gurmanovi z magazínu Bloomberg a s problémem se potýkal také třeba redaktor CNBC Steve Koach, jehož kusu Galaxy Fold začaly po dvou dnech problikávat jednotlivé poloviny hlavního displeje a zařízení se tak stalo nepoužitelné.

Problémy Samsungu opět ukazují, jak moc jsou výrobci mobilních zařízení pod tlakem a jak urputně jsou tlačeni k podstatnější inovaci. Prodeje smartphonů totiž klesají, a to především z toho důvodu, že z posledních generací chytrých telefonů nejsou uživatelé nijak oslněni a často marně hledají důvod, proč by se měli zbavit svého staršího zařízení. Výrobci ale podle všeho narazili na aktuální limity a přinášení větších inovací je pro ně často velmi bolestivé.

Samsung se na příliš tenký led pustil již se svým telefonem Samsung Galaxy Note 7, u kterého to přehnal se šponováním kapacity baterie. Problém vyústil až v incidenty s hořícími telefony, které vedly k úplnému stažení zařízení z trhu. Reputace Samsungu tím utrpěla znatelné šrámy a dle Wall Street Journalu jihokorejskou firmu stažení produktu z prodeje stálo zhruba 6,5 miliardy dolarů.

Faktem je, že kromě negativní medializace zatím Galaxy Fold pro Samsung zdaleka takový problém není. Zařízení stále může do prodeje přijít s minimálním zpožděním a ke koncovým zákazníkům se vadné kusy nedostaly. Pokud navíc Samsung celý projekt dotáhne, může přijít se skutečně zásadní inovací, na kterou trh již několik let čekal. Značka tak může výrazně posílit svou roli inovátora a udělat zásadní krok k úspěchu v následujících letech. Korejcům se dá vyčíst jedině chyba v úsudku, která vedla k uspěchání celé věci a rozdání vadných kusů novinářům.

Největší nebezpečí pro Galaxy Fold zatím představuje chystaná novinka čínského Huawei. Číňané chtějí do boje vytáhnout s ještě větším (a ještě o 600 dolarů dražším) modelem Huawei Mate X. Ten má být ale představen až na podzim, takže Samsung má stále několik měsíců k dobru, aby svůj finální model skládacího telefonu patřičně vyladil.

Bez chyb není ani Apple

Na technologické a fyzikální limity samozřejmě nenaráží jen Samsung a s nepříjemnými problémy v oblasti PR se setkává i Apple. Když cupertinská firma představila iPhone X, svůj první telefon bez rámečků a s OLED displejem, komplikace při výrobě vyústily ve více než měsíční zpoždění oproti tradičnímu startu prodeje.

Ještě o mnoho viditelnější byl ale problém s bezdrátovou nabíječkou AirPower, která měla dle slov Applu být schopna bezdrátově nabíjet iPhone, Apple Watch i AirPods, a to v jakékoli poloze. Uživateli mělo stačit zařízení na podložku jednoduše položit a na displeji iPhonu měl být schopen sledovat stav nabíjení jednotlivých zařízení. AirPower ale postupně nabírala zpozdění a po 18 měsících Apple oznámil ukončení vývoje. Firma narazila na fyzikální problémy, které aktuálně není schopna vyřešit, nabíječka zůstala na papíře a uživatelé se ji tedy nedočkají.

Svůj skládací telefon údajně vyvíjí i Apple. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se technologie ohebného displeje stane příštím vývojovým trendem, nebo zda bude jen slepou odbočkou. Úspěch či neúspěch Applu při vývoji skládacího telefonu nicméně do značné míry závisí právě na Samsungu i jeho Foldu, protože právě korejský technologický gigant je výrobcem displejů, na kterého Apple spoléhá.

Koncept: Antonio De Rose/Behance

Komentáře