Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Šéf Disney po představení konkurenční streamovací služby i nadále zůstane členem představenstva Applu

Ve čtvrtek Disney představilo svou vlastní streamovací službu Disney+, která bude předplatitele lákat na vysoce úspěšné značky jako Marvel, Star Wars, National Geographic a studio animovaných filmů Pixar. Výkonný ředitel The Walt Disney Company Bob Iger je přiitom zároveň členem představenstva Applu. Ten nedávno představil svou streamovací službu Apple TV+, čímž se dvě firmy stávají rivaly. Mnozí proto spekulovali, že Iger z představenstva Applu odejde, překvapivě se tak ale v blízké budoucnosti nejspíš nestane.

Jak je známo, na vývoji Pixaru jako jednoho z nejzajímavějších studií točících animované filmy a které Disney koupilo v roce 2006, se výraznou měrou podílel Steve Jobs. V kontextu s představením služby Apple TV+ tak nastává trochu zvláštní situace, kdy dvě společnosti, na jejichž současném statusu má Jobs významný podíl, si budou přímo konkurovat. Prostřednictvím Pixaru se také úzce sblížili Jobs a Iger, kterého po smrti Jobse Tim Cook přizval do představenstva Applu.

Je zajímavé, že i přes současný status konkurentů Apple a Disney nedávno podepsaly několik smluv týkajících se například licencování obsahu. To bylo pravděpodobně spojeno s faktem, že Disney+ bude dostupné i prostřednictvím streamovací platformy Apple TV (neplést se streamovací službou Apple TV+). Právníci mimo obě společnosti tedy upozorňovali na potenciální střet zájmů, Iger ale prý na uzavřených smlouvách nemá žádný přímý ani nepřímý finanční zájem.

Iger Bloombergu řekl, že z představenstva Applu nemá v plánu odejít, alespoň ne v blízké budoucnosti. K možným problematickým částem schůzí projednávajících streamování audiovizuálního obsahu uvedl, že se u nich jednak nezúčastňuje diskuze a jednak nejsou příliš časté, protože streamování je v současnosti jen malá část byznysu firmy. Dodal, že si je „vědom své důvěrné zodpovědnosti člena představenstva vůči akcionářům Applu“ a že potenciální problematičnost svého postavení neustále projednává.

Bob Iger (Foto: Josh Hallett/Flickr)

Iger problematiku uchování svého místa v představenstvu Applu shrnul v rozhovoru pro CNBC: „No, když sedíte v představenstvu veřejně obchodované společnosti, musíte si být silně vědom svých povinností, fiskální zodpovědnosti akcionářům dané společnosti, což u mě platí. Když se na představenstvu mluví o byznysu direct-to-consumer (přímo k zákazníkovi), televize nebo filmů, těchto diskuzí se zdržím. Mnoho jich není. Stále je to pro Apple velmi malá část byznysu. Nejsem v bodě, kdy si myslím, že je to problematické, ale je to něco, co budu muset sledovat.“

Komentáře