Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Uber vidí hrozbu v Applu. Může být velice silnou konkurencí na poli samořídících vozů
Foto: Uber

Americký přepravní gigant Uber včera oficiálně – a po mnoha odkladech – podal žádost o vstup na burzu, kde plánuje vybrat až 10 miliard dolarů při 100miliardové valuaci (jak informuje server CzechCrunch). Vedle řady podrobných specifik se v oficiálním spisu, na základě kterého se má firma na konkrétně New York Stock Exchange dostat již příští měsíc, objevuje také zmínka o Applu, a to v poměrně zajímavém kontextu.

V něm totiž reaguje mimo jiné na trend samořídících systémů a vozidel, ke kterému Uber velmi tíhne. Podle dostupných informací se však na tuto perspektivní oblast zaměřuje i Apple, jenž má s velkou pravděpodobností chystat nejen vlastní autonomní systém, ale také samostatný vůz, který by na samořídících platformách fungoval. A Uber logicky cítí příchod silné konkurence.

„Soupeříme také s ostatními technologickými společnostmi, které se soustředí na vývoj autonomních technologií a nasazení samořídících vozů. Mezi ně patří Waymo, Cruise Automation, Tesla, Apple, Zoox, Aptiv, May Mobility, Pronto.ai, Aurora a Nuro, jejichž nabídka se může ukázat jako efektivnější než ta naše,“ zní z části celého spisu.

Dara Khosrowshahi, CEO Uberu

Strach Uberu z těchto firem je tedy oprávněný, zejména pak z iniciativ Applu, který obecně disponuje ohromným množstvím peněz a výborným softwarovým a hardwarovým zázemím plným expertů na danou problematiku. Tam patří například Michael Schwekutsch, expert na vývoj elektrických hnacích mechanismů z Tesly, Doug Field nebo bývalý seniorní designér Andrew Kim (taktéž z Tesly).

Vše je zatím nicméně pouze v teoretické rovině a podle všeho ani Apple neví, kdy se mu produkt spojený se samořídícími systémy podaří dostat do světa. Jakmile ale tak učiní, půjde o velmi zajímavý boj.

Nadšenecký koncept budoucího vozu od Applu (Foto: Ali Cam/Behance)

Obavy panují také z App Storu

Uber se v příslušném dokumentu vyjádřil také k App Storu, a to v souvislosti, že je jeho oficiální aplikace, která je pro uživatele Uberu naprosto klíčová, nabízena právě na této platformě (a také na Google Play). Obavy panují hlavně z toho, že Apple může kdykoliv změnit „strukturu nabízených aplikací“ a Uberu tak velmi zavařit. Například nastavením nových poplatků za vedení.

Komentáře