Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Začíná největší patentový soudní spor v historii. Apple v něm může od Qualcommu vysoudit až 30 miliard dolarů

Spory o patenty a duševní vlastnictví jsou v technologické sféře prakticky na denním pořádku. Většinou se jedná o velmi specifické záležitosti a koncové uživatele tedy nemusí příliš zajímat, dnes započatý soudní spor mezi Applem a Qualcommem je ovšem jiný. V případě výhry Applu by to totiž pro něj mohlo znamenat až 30 miliard dolarů od Qualcommu, což by pro výrobce mobilních procesorů a dalších čipů pro mnoho značek byla obrovská rána.

Centrum sporu se týká licenčních poplatků, které Qualcomm po Applu a jeho dodavatelích za používání jím vyráběných čipů a vlastněných patentů požaduje. Podle výrobce iPhonu jsou tyto poplatky zcela neadekvátní, protože jsou stanoveny jako procento z prodejní ceny daných zařízení. Jednak je to v případě iPhonů cenou vysoce překračujících 20 tisíc vskutku úspěšný byznys, co je ale podstatnější, je fakt, že podle Applu tím Qualcomm profituje z iPhonů jako celku a ne jen z části, na jejichž funkcionalitě má podíl.

Steve Mollenkopf, CEO Qualcommu

Druhým hlavním bodem žaloby Applu je údajné dvojité účtování, kdy si Qualcomm nechá od dodavatelů Applu zaplatit za dodání čipů a Applu pak za tytéž čipy účtuje licenční poplatky. V reakci na to Apple své dodavatele instruoval, aby Qualcommu přestali platit s tím, že zaplatí za soudy v případě, že je Qualcomm zažaluje.

Za tyto dva údajné prohřešky, přesněji řečeno za škody způsobené nepřiměřenými poplatky, Apple od Qualcommu požaduje 27 miliard dolarů. Další miliardu požaduje za skrytí slev Qualcommem po tom, co bylo spuštěno vyšetřování jeho byznysových praktik a dvě miliardy jako vrácení přeplatků na licenčních poplatcích.

Pro srovnání v roce 2012 Apple vyhrál v soudním sporu se Samsungem jednu miliardu dolarů a v roce 2016 musel Oracle po prohraném soudu zaplatit Hewlett-Packardu 3 miliardy dolarů. Podle stanfordského právního experta je současně započatý spor mnohem větší než jakýkoliv spor o patenty nebo duševní vlastnictví před ním.

V roce 2016 měl Qualcomm čistý příjem 5,7 miliardy dolarů, prohrání třicetimiliardového sporu by tedy pro něj bylo zničující. Navíc byly příjmy firmy v roce 2018 z více než dvou třetin tvořeny licenčními poplatky, pokud by tedy prohrál spor o jejich účtování s Applem a jeho dodavateli, pravděpodobně by následovaly žaloby dalších firem. Qualcomm je přitom jedním z hlavních dodavatelů procesorů pro velkou část mobilních zařízení mnoha společností, takže by výsledek sporu mohl ovlivnit celý mobilní technologický svět.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Qualcomm v posledním sporu s Applem vyhrál a v důsledku toho Apple musel v Německu přestat prodávat iPhony 7 a 8 s čipy od konkurenčního Intelu. I v tomto sporu se nesnaží pouze vyvrátit tvrzení Applu, ale v důsledku toho požaduje i 7 miliard dolarů, které mu prý Apple na poplatcích dluží.

Komentáře