Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay má do konce roku podporovat 40 zemí. Čeká se na Slovensko, k Holanďanům již míří

Tim Cook se v rámci konferenčního investorského hovoru, na kterém poslední den v dubnu ohlásil finanční výsledky za druhé letošní čtvrtletí, dle očekávání zaměřil i na Apple Pay, dost možná jeden z nejprobíranějších produktů cupertinské firmy. Vzhledem k tomu, že jde o lokální záležitost s nutnou podporou bankovních institucí, stále se vyskytuje několik vyspělých států, kde tato masově oblíbená platební služba není oficiálně dostupná. A právě na to šéf Applu mimo jiné mířil.

Oznámil, že do konce letošního roku by Apple Pay mělo podporovat 40 zemí. Aktuálně jich je 37, což znamená, že v rámci následujících osmi měsíců přibudou další tři státy, které by své obyvatele měli možností plateb přes iPhone nebo Apple Watch u bezkontaktních terminálů (a také na internetu) potěšit. Veřejně známy jsou zatím dvě země, kam Apple Pay s vysokou pravděpodobností míří – Slovensko a Nizozemsko.

Holanďané mají dost možná tu výhodu, že k nim dorazí dřív. Nizozemská ING totiž na svém webu oficiálně informovalo, že se příchod Apple Pay „blíží“, ačkoliv bližší termín logicky neposkytla – banky mají obecně velmi tvrdé smlouvy o mlčenlivosti s Applem a za porušení hrozí vysoké pokuty. Málokterá si to tedy riskne. Stejně tak k tomu přistupuje i ABN AMRO, další holandská banka, která je vůči podpoře Apple Pay pozitivní, ale blíže to nijak nekomentuje.

Trpělivě vyčkávají i Slováci

Jakmile Apple Pay dorazilo do Česka, logicky se naskytla otázka, kdy se stane dostupné i na Slovensku. Ledy prolomila koncem března německá fintechová firma N26 (konkurence Revolutu), která na svém Facebooku oznámila, že k českým bratrům brzy zamíří. Příspěvek byl však hned smazán a je otázkou, zdali šlo o nedopatřením vypuštěné oznámení, nebo mylnou informaci.

Serióznost však k celé situaci přidala Slovenská sporiteľňa, která se oficiálně vyjádřila, že Apple Pay na Slovensko skutečně přijde a ona bude mezi prvními, která jí chystá podporu. Stále se ale neví důležitý údaj: kdy. Je dost pravděpodobné, že to bude do konce tohoto roku, ovšem některé zainteresované zdroje hovoří i o tom, že by to mohlo být již v létě.

Mohlo by se vám líbit: Apple Pay konečně dorazilo i do Rakouska. Paradoxně až dva měsíce po Česku

Co se týče „třetí“ země, kam by jablečná platební služba měla dorazit, objevuje se hned několik kandidátů: třeba Portugalsko, Řecko, Lucembursko, Slovinsko, Rumunsko nebo Estonsko. Možná by ani nebylo překvapením, kdyby do konce roku zavítala do všech těchto zemí, jelikož Cook si své vyjádření pojišťuje podmiňovacím způsobem. Každopádně Češi už mohou být přes dva měsíce spokojení: Apple Pay se na tuzemském trhu těší velké oblibě a vybrané banky (včetně Twista) reportují velmi zajímavé výsledky. Nehledě na to, že pomalu prosakuje i do internetových firem.

Komentáře