Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple se umístil na 3. pozici prestižního žebříčku Fortune 500. Oproti loňskému roku si polepšil
Apple Park (Foto: Duncan Sinfield / YouTube)

Stejně jako posledních sedm let i letos se Apple umístil v TOP 10 společností s největšími hrubými obraty ve Spojených státech, alespoň podle prestižního žebříčku Fortune 500. Nyní obsadil třetí pozici a díky číslu 265,6 miliardy dolarů přeskočil i konglomerát Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta (mimo jiné významného akcionáře Applu), jenž vykazuje cca 247,8 miliardy dolarů.

Před Applem se umístily pouze těžební gigant Exxon Mobil s obratem 290,2 miliardy dolarů a obří síť obchodních řetězců Walmart, který s obratem okolo 514,4 miliardy dolarů výrazně vede celý žebříček. Co se ale týče technologických společností, má cupertinská firma relativně slušný náskok nad například pátým Amazonem (232,9 miliardy dolarů) a patnáctým Alphabetem/Googlem (136,8 miliardy dolarů). Po stránce ziskovosti je pak firma Tima Cooka na 1. pozici (59,5 miliardy dolarů).

„2018 bude pamatován jako rok, kdy Apple poprvé dosáhl tržní hodnoty přesahující jeden bilion dolarů. Zároveň i jako rok, kdy se poprvé od uvedení začaly zpomalovat prodeje iPhonů. Před představením iPodu byl Apple prakticky výrobcem počítačů. Teď je před ním pouze prodejní řetězec a zpracovatel oleje. Pro Apple jde nicméně o velkou výzvu: jeho zákazníkům vystačí i starší iPhony, tudíž se začíná profilovat do role poskytovatele služeb. Už nyní firmě vydělává iTunes, Apple Music, iCloud a App Store miliardy dolarů,“ zní z oficiálního profilu na Fortune 500.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Ačkoliv jde o strohý popis byznysového zaměření Applu, je poměrně pochopitelný. Aby společnost zůstala na špici, je pro ní naprosto klíčové rozšířit své portfolio o takové produkty, které by si uživatelé mohli pravidelně předplácet, tudíž služby. Ať už hudební (Apple Music), televizní (Apple TV+), magazínová (Apple News+) nebo herní (Apple Arcade) včetně zmíněného App Storu nebo cloudového řešení iCloud.

Komentáře