Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple v nových iPhonech nepočítá s funkcí 3D Touch. Nahradí ji Haptic Touch z iPhonu XR
3D Touch (Foto: Marques Brownlee / YouTube)

3D Touch. Nativní funkce, na kterou jedna část uživatelů nedá ve svých iPhonech dopustit a dennodenně ji používá pro rychlé vyvolání konkrétních akcí (například z ikony aplikace nebo uvnitř rozhraní) a druhá část ji zcela ignoruje. Stisk na základě tlaku prstu na displej je totiž poměrně návykový, což se může negativně promítnout například na iPadech, které sice nabízí totožnou strukturu systému, ale možností 3D Touch nedisponují.

Co se pak týče samotné dostupnosti 3D Touch, funkce poprvé dorazila do iPhonu 6s v roce 2015 a následně se objevovala v každé nové generaci včetně aktuálních modelů XS a XS Max. Výjimkou byl však iPhone XR, který si namísto 3D Touch osvojil alternativu pod označením Haptic Touch, jež funguje na základě dlouhého stisku prstu a nereaguje na tlak, a to z důvodu absence příslušné vrstvy v displeji.

Apple se k použití možnosti Haptic Touch u modelu XR dost možná uchýlil proto, že potřeboval natáhnout LCD displej co nejvíce k rohům zařízení (edge-to-edge) a chtěl zajistit předurčenou tenkost. Z tohoto důvodu nemohl technologii dovnitř dostat a uživatelů cenově dostupnějšího jablečného telefonu musí spoléhat na zmíněný dlouhý stisk, který je ovšem pomalejší než 3D Touch a také nenabízí tolik funkcí.

3D Touch (Foto: Marquees Brownlee / YouTube)

S funkcí 3D Touch se rozloučí i chystané novinky

Zajímavější je nicméně situace, kdy Apple nemá s funkcí 3D Touch počítat ani v nejnovějších iPhonech, jejichž odhalení se očekává v září tohoto roku. Podle dostupných informací z deníku The Wall Street Journal a několika analytiků s kontakty na dodavatelské řetězce, na které se odvolává server MacRumors, má Apple u novinek vsadit — stejně jako u aktuálního iPhonu XR – na zmíněný Haptic Touch.

Jedná se o poměrně zvláštní krok. Apple už u iPhonu X (XS, XS Max) dokázal, že 3D Touch dokáže do OLED panelu vměstnat a dokonce jej natáhnout skoro ke krajům, tudíž se zatím přesně neví, proč by to nemělo jít ani u nových generací. Spekuluje se, že by chystané iPhony měly být opět o něco tenčí a Applu zkrátka technologie 3D Touch zabírá moc místa.

Koncept: Apple Hub / Behance

Možná ale bude v celé věci něco důmyslnějšího a pravděpodobně se o tom svět dozví už během vývojářské konference WWDC, která startuje 3. června a nabídne první pohled na iOS 13, macOS 10.15 a watchOS 6.

Komentáře