Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple za druhé čtvrtletí dosáhl v příjmech na 58 miliard dolarů. Historicky nejlépe se dařilo službám

Apple je a v následujících letech i nadále bude společností, jejíž příjmy vycházejí hlavně z prodeje hardwaru. Nic na tom nemění pokles prodejů iPhonů, který je jednak způsoben nasycením trhu a jednak určitou technologickou stagnací mobilního sektoru. I když prodeje iPhonů pomalu klesají a čísla kolem dalších produktů Applu se nepohybují žádným směrem, služby rostou v dlouhodobém měřítku poměrně výrazně.

Prodej hardwaru jako takového je do velké míry ovlivněn obdobím v roce – nejvíce produktů se například vždy prodává kolem Vánoc. Služby ale takto časově vázané nejsou, jelikož pro uživatele většinou nestanoví jednorázovou investici, ale kontinuální předplatné. Proto je růst jejich podílu na celkových příjmech Applu v zásadě nezadržitelný, o čemž vypovídají i aktuální finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku.

Podle nich totiž segment služeb, do kterých spadá jak iCloud či App Store, tak Apple Music, Apple Pay a výhledově i novinky jako Apple TV+, Apple News+ a Apple Arcade, zaznamenal růst na 11,5 miliardy dolarů v příjmech. To je o přibližně 1,6 miliardy dolarů více než ve stejném období v minulém roce a současně i historický rekord.

Tim Cook tento úspěch přisuzuje zejména silně uživatelské základně: „Naše výsledky z březnového čvrtletí ukazují pokračující sílu naší uživatelské základny obsahující před 1,4 miliardy aktivních zařízení…“ Kromě toho jsou služby Applu zkrátka čím dál tím dostupnější a zvyšuje se také jejích množství.

Tim Cook (Foto: Apple)

Služby ale nebyly jediným tématem druhého čtvrtletí, úspěšná jsou také nositelná zařízení, doplňky domácnosti a příslušenství. Tato oblast měla Applu vygenerovat rekordních 5,1 miliardy dolarů, přičemž důležitou roli měla v tomto čísle oblíbená sluchátka AirPods. Kromě toho zažil iPad největší růst prodejů za posledních šest let, a to konkrétně o 22 procent v meziročním měřítku.

Rozdělení jednotlivých segmentů dle příjmů:

  • iPhone – 31,05 miliardy dolarů
  • Služby – 11,45 miliardy dolarů
  • Mac – 5,51 miliardy dolarů
  • Nositelné doplňky, domácnost a příslušenství – 5,13 miliardy dolarů
  • iPad – 4,87 miliardy dolarů

Co se týče obecných informací, Apple za druhé čtvrtletí tohoto roku dosáhl na 58 miliard dolarů v příjmech, což stanovilo meziroční pokles o 5 procent, při čistém zisku ve výši 11,6 miliardy dolarů. Dle slov šéfa financí Applu Lucy Maestri firma výrazně investovala do všech oblastí svého byznysu, akcionářům dala přes 27 miliard dolarů a pro opětovné nakoupení akcií uvolnila dalších 75 miliard dolarů. Hodnota akcií Applu po ohlášení výsledků nicméně klesla o necelá dvě procenta.

Komentáře