Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Bývalá šéfka Apple Storů Angela Ahrendts se přesouvá do Airbnb, kde se stane členkou představenstva
Angela Ahrendts (Foto: Fortune Conferences/Flickr)

Jméno Angela Ahrendts bylo v posledních několika měsících často skloňované především kvůli jejímu odchodu z Applu. Po pěti letech na pozici vedoucí Apple Storů v dubnu společnost opustila. Podle oznámení Airbnb se nyní přesune právě do americké společnosti nabízející krátkodobé ubytování, kde obsadí další vedoucí pozici, a to členky představenstva.

Stane se tak druhou ženou, která se kdy do Airbnb na tuto pozici dostala. Loni se tou zcela první stala Ann Mather, dříve působící u těch největších tvůrců ve filmovém průmyslu na světě jako je Pixar nebo Disney. Důvodem jejího přijetí bylo loňské rozhodnutí CEO Airbnb Briana Cheskyho přibrat do představenstva alespoň jednu ženu. Právě Ahrendts a Mather společně s bývalým šéfem finanční společnosti American Express Kennethem Chenaultem se nyní stanou třemi nezávislými členy správní rady.

Důraz na ženské vedení

V posledních letech potřeba zvýšit počet žen na vedoucích pozicích v mezinárodních společnostech prudce narůstá. To se však netýká pouze rovnocennosti mužů a žen. Důvodem je také fakt, že podle průzkumů mají firmy s ženami ve vedení obecně lepší finanční výsledky. V roce 2017 bylo necelých 9 % míst členů představenstva ve společnostech, které jsou oceněny na jednu miliardu dolarů nebo více obsazených ženami. Loňská hodnota Airbnb byla 31 miliard dolarů a společnost pro letošek míří ještě mnohem výš, proto také dělá patřičná opatření.

Angela Ahrendts (vlevo) s youtuberkou iJustine (Foto: Apple)

Ahrendts oznámila odchod z Applu na začátku letošního roku po pěti letech působení ve společnosti. Definitivně firmu opustila na konci dubna a podle tiskové zprávy Applu byly hlavním důvodem odchodu především osobní důvody a další posun v kariéře. Její pozice byla jednou z nejlépe placených vůbec, dokonce si vydělávala více než sám CEO Applu Tim Cook. Ahrendts měla na starosti dohled nad maloobchodním a internetovým prodejem, tato pozice nyní nově připadá ženě, která její pozici nahradila, Deirdre O’Brien.

Začátky v módním průmyslu

Ještě předtím, než se osmapadesátiletá rodačka z Indiany stala součástí Applu, dlouho žila ve Spojeném království. I tam ve své době pracovala na jedné z nejlépe placených pozic v celé zemi, a to jako CEO luxusního módního řetězce Burberry. Ahrendts má proto na vedoucích pozicích spoustu zkušeností a obecně pomáhá firmám růst. Proto i CEO Airbnb věří, že s jejím přijetím nešlápl vedle: „O Angele se říká, že posouvá firmy kupředu a řekla mi, že přesně to také hodlá udělat i s Airbnb,“ komentuje její nástup Brian Chesky.

Angela Ahrendts (Foto: Apple)

Komentáře