Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Cesta Applu za větší udržitelností. Lisa Jackson vede společnost k ekologickému smýšlení
Lisa Jackson (Foto: TechCrunch / Flickr)

S tím, jak se v posledních letech stále více vyzdvihuje důležitost ochrany životního prostředí, se i velké firmy snaží různými způsoby naladit na zelenou notu. Právě Apple v rámci této oblasti založil oddělenou sekci, jejíž zaměstnanci se starají o to, že společnost bude v různých ohledech fungovat více ekologicky. Člověkem, který má ve firmě celý tento proces na starosti, je žena jménem Lisa Jackson, která posouvá zelené aktivity Applu již několik let prudce kupředu.

Když byla Lisa ještě dítě, její matka, babička i teta ji vždy vedly k tomu, že to nejdůležitější je úspěch. Vyrůstala mezi ženami, které jí neustále kladly na srdce, že ona sama zodpovídá za svůj úspěch a v životě musí plně využít svého talentu pro přírodní vědy a matematiku. A přesně to také udělala. Vystudovala výzkumnou univerzitu Tulane University v New Orleans a uznávanou univerzitu Princeton, kde získala titul z chemického inženýrství. I díky prestižnímu studiu se následně dočkala svého prvního velkého úspěchu v kariéře, kdy ji tehdejší prezident Spojených států, Barack Obama, jmenoval na vedoucí pozici ve federální Agentuře na ochranu životního prostředí USA, známé také pod zkratkou EPA.

Vztah k životnímu prostředí měla již od mala

Během čtyř let působení ve společnosti se snažila především přispět v boji za snížení skleníkových plynů v ovzduší a zvýšit prevenci užívání toxických kovů, jako je rtuť, které ve velké míře znečišťují životní prostředí. V roce 2013 nastoupila do Applu, kde obsadila pozici vice prezidentky pro životní prostředí a sociální iniciativyPokračovala tak ve své vizi udělat ze světa zelenější místo, kterou si kladla za cíl již od svého dětsví. V jedné z nejvlivnějších firem na světě dnes zajišťuje procesy, které právě k tomuto cíli směřují. „V této chvíli jsou to právě společnosti, které mají na zemské klima největší vliv. V Applu dokazujeme celému světu, že je možné pravidla pro ochranu životního prostředí nejen dodržovat, ale zároveň zajistit, že se firmě bude dařit i finančně,“ popisuje.

Foto: Fortune Conferences / Flickr

Jackson o sobě říká, že už jako dítě velmi rychle pochopila důležitost ochrany životního prostředí. V osmi letech sama napsala dopis tehdejšímu prezidentu Spojených států, Richardu Nixonovi, ve kterém ho žádala, aby chránil planetu. Svou vášeň později dokázala spojit se zálibou v přírodních vědách během studií na univerzitě v Tulane a později se rozhodla tyto dvě oblasti zkombinovat i v profesním životě. „Říkala jsem si, že když vás chemické inženýrství naučí, jak zpracovávat materiály, mělo by vás naučit také, jak se ujistit, že u toho zároveň neznečišťujete planetu,vzpomíná.

Zelenější Apple

Rozhodla se, že dokáže ve světě udělat změnu a odmítla proto dělat kompromisy ve svém ekologickém cíli. Pod jejím vedením Apple změnil velkou část svých procesů a zapojil různé globální postupy fungující na stoprocentně obnovitelnou energii. Kromě toho navíc vydal 2,5 miliardy dolarů dluhopisů na projekty zaměřené na životní prostředí. Apple se však od ekologie posunul i k dalším záležitostem týkajících se i společenských problémů, a to nejen v Americe. Právě nedávno navázal spolupráci s nejmladší držitelkou Nobelovy ceny Malalou Yousafzai, pakistanskou aktivistkou, která bojuje za vzdělávání mladých dívek prostřednictvím svého neziskového projektu.

Foto: Apple

Díky tomu, že jedním z hlavních pilířů Applu jsou právě inovace, Jackson si stojí za tím, že každý zaměstnanec by měl být vyslyšen, pokud má nějaký inovativní nápad pro zlepšení ekologického uvažování společnosti. „Nevadí mi skepse. Co mi vadí, je druh cynismu, který schazuje novou myšlenku jako celek, aniž by se nad ní někdo zamyslel. Nedávno mi jeden zaměstnanec poslal šest stran velmi netradičních nápadů týkajících se změn klimatu a jeden z nich nyní pravděpodobně uskutečníme. To na tom miluji,“ říká Jackson.

Dalším krokem ve snižování ekologické stopy Applu je rozhodnutí pohánět všechna svá mezinárodní zařízení stoprocentně obnovitelnou energií. Minulý měsíc navíc společnost oznámila, že 44 jejích dodavatelů se rozhodlo veškerou výrobu pro Apple pohánět na zcela zelenou energii. V dubnu společnost zveřejnila svou zprávu týkající se ochrany životního prostředí pro rok 2019. Ta přibližuje myšlenku v budoucnu vyrábět elektronická zařízení pouze z recyklovaných nebo obnovitelných materiálů. Zpráva mimo jiné také radí zákazníkům nové způsoby, jakými svá stará zařízení mohou recyklovat.

Foto: Fortune Conferences / Flickr

Komentáře