Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Instagram TV s konceptem pouze vertikálních videí neuspěla. Bude podporovat i horizontální formát
Kevin Systrom, bývalý CEO Instagramu, představuje IGTV

Instagram v červnu minulého roku představil jako jeho „dosud nejvíce vzrušující funkci“ IGTV – platformu pro dlouhá a výhradně vertikální videa. Na jednu stranu tak jako jediný cílil na rostoucí část publika i tvůrců, jejichž online život je z většiny spojen s mobilními zařízeními s vysokými, ne širokými displeji. Na druhou stranu musel zaujmout velice specifickým a v zásadě exkluzivním formátem a neudělal mnoho pro to, aby na něj tvůrci přešli na úkor už zavedených a velice úspěšných platforem pro klasické horizontální video.

IGTV tak po počátečním zájmu začala rychle skomírat i přesto, že byla od spuštění dostupná nejen v nativní aplikaci (ta má oproti Instagramu jen malý zlomek jednoho procenta uživatelů), ale také přímo na hlavní obrazovce Instagramu. Problém byl mimojiné v tom, že ikonka byla poměrně snadno přehlédnutelná a uživatelé, kteří nevěděli, o co přesně se jedná, neměli dobrý důvod ji zkoumat namísto známého feedu fotografií a stories. Nemluvě o tom, že IGTV má velmi omezené možnosti hledání obsahu. Proto se ukázky videí z IGTV začaly objevovat i přímo ve feedu fotografií a videí, kdy šlo klepnutím přejít k přehrání celku.

Stále byl však přítomen původně nejzajímavější aspekt celé platformy, striktně vertikální video. To znamenalo, že tvůrci museli obsah vytvářet specificky pro IGTV, tam ale nebylo příliš velké publikum a na rozdíl od například YouTube neumožňovalo ani jakoukoliv monetizaci mimo individuální sponzoring, který si tvůrci domlouvali s firmami. Vertikální video v podání IGTV tedy, zdá se, bylo předurčeno k neúspěchu.

Porážku nyní v zásadě uznal sám Instagram, jelikož platformu nově otevírá i horizontálním videím. Ty na IGTV sice šlo nahrávat už dříve, ale spíše jako nabourání standardní funkce – buď bylo horizontální video nutné přehrávat na výšku a tedy s velkými černými obdélníky nad i pod ním a nebo ho v aplikaci pro úpravu videí otočit na stranu. Uživatelské prostředí IGTV ale i po otočení telefonu zůstalo vertikální, takže se nejednalo o příliš uživatelsky přívětivou možnost.

Horizontální video na současné IGTV

Nově bude IGTV podporovat horizontální video nativně, takže při standardním vertikálním držení telefonu se bude zobrazovat s černými obdélníky a při přetočení se otočí jak video, tak uživatelské prostředí. Zdaleka to neznamená, že se IGTV nyní státá plnohodnotným konkurentem YouTube a dalších platforem, tvůrci ale už nebudou nuceni investovat do tvorby obsahu specificky pro ni a může se tak snadněji stát rozšířením jejich působnosti. Videa IGTV také mohou být používána prostě jako Stories delšího formátu.

I když popularita IGTV po počátečním zaujetí rychle opadla a platforma se rozvíjela mnohem pomaleji, než Stories představené v roce 2016, začlenění ukázek z IGTV do hlavního feedu Instagramu přineslo výrazné zvýšení zájmu, pravděpodobně prostě proto, že ji tak mnoho uživatelů objevilo. Například video herce Dwaynea Johnsona za necelý den nasbírá přes 10 milionů shlédnutí. Instagram v tomto kontextu o podpoře vertikálního videa mluví jako o rozšíření možností pro tvůrce s tím, že IGTV má být platformou pro skvělý obsah nezávisle na formátu.

Komentáře