Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Laurene Powell Jobs, vdova Steva Jobse, je jednou z nejznámějších filantropek na světě. Pro tyto účely založila i vlastní firmu
Foto: TechCrunch / Flickr

Ačkoliv se o Laurene Powell Jobs, vdově spoluzakladatele Applu Steva Jobse, veřejně příliš často nemluví, v současné době je jednou z nejbohatších žen na světě i jednou z nejznámějších filantropek. Letos je to od smrti jejího manžela, který se stal díky své práci ikonou celého světa, už 7 let a jeho bývalá žena se v posledních letech filantropii i podpoře zajímavých nových firem věnuje víc než kdy dřív.

Za několik posledních let věnovala desítky milionů dolarů na podporu školství, médií i dalších zajímavých projektů. Dlouhodobě investuje finanční prostředky do nadací na vzdělání dětí ze sociálně slabších rodin, podporuje americká média, investigativní žurnalisty a dokonce vlastní většinový podíl v magazínu Atlantic a částečný podíl v několika dalších mediálních společnostech.

Již v roce 2004 založila organizaci s názvem Emerson Collective, která zastřešuje téměř veškerou její aktivitu. Firma je velmi netypická, protože vedle toho, že se věnuje filantropii, funguje jako běžná investiční společnost se ziskem. Za prvních deset let svého fungování investovala jen do několika málo dalších, ale později se její portfolio spoluprací začalo rozšiřovat.

Laurene Powell Jobs (Foto: TED Conference/Flick)

Společnost má navíc velmi kvalitní tým, který tvoří členové její rodiny i lidé s dlouholetými zkušenostmi. Součástí týmu je například její bratr Brad Powell, který oficiálně řídí všechny investice, nebo sedmadvacetiletý syn Jobsových Reed. Od roku 2016 má ve společnosti důležité místo také bývalý redaktor New York Times Peter Lattman nebo Andy Karsner, který v minulosti pracoval pro bývalého prezidenta Spojených států George Bushe.

Nenápadné investice

Emerson od roku 2014 podpořila již více než 30 startupů a investovala do několika inovativních firem se zcela odlišným zaměřením, z nichž jednou je i velmi oblíbená kreativní služba Pinterest. Ačkoliv by se společnost mohla na veřejnosti pyšnit úspěchem, v Silicon Valley vystupuje velmi nenápadně a sama zakladatelka jen zřídka kdy poskytne rozhovor.

Emerson Collective je sama o sobě organizací s velmi zvláštní strukturou, za kterou často sklízí i spoustu kritiky. Na jednu stranu se totiž věnuje charitě a vystupuje jako nezisková organizace, ale na stranu druhou je investiční společností. Emerson je, stejně jako filantropická organizace zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, společností s ručením omezeným neboli LLC. Hlavním důvodem je především to, že pro ni tak platí jiná pravidla než pro neziskové organizace a může díky tomu snadněji investovat do běžných společností. Emerson proto investuje do takových firem, které splňují parametry pro její filantropický cíl.

Podle všeho se aktivita společnosti firmám, do kterých investuje vyplácí. Právě nedávno byla i díky podpoře Emerson hodnota společnosti Pinterest oceněna na 12,8 miliardy dolarů (18,2 miliardy). Pod křídla velkých společností se díky tomu dostala i podcastová společnost Gimlet Media (kterou má nyní pod křídly Spotify) nebo firma iCracked, která opravuje elektronická zařízení. Organizaci Emerson Collective je však často vyčítán například nedostatek transparentnosti i to, že ačkoliv se tváří jako filantropická, má ze své aktivity zisk.

Tichý úspěch

Ještě předtím, než se Powell Jobs pustila do založení vlastního byznysu, pracovala na pozici obchodníka s dluhopisy v americké bance Goldman Sachs. V současné době se však ráda vyhýbá pozornosti a o fungování své firmy příliš nemluví. I proto je relativně složité získat celkový přehled o jejích investicích. Z toho, co je veřejně známé, jsou její investice nejčastěji především do vzdělání nebo nově vzniklých a nadějných organizací. V současné době je Powell Jobs jednou z nejbohatších žen na světě. Její jmění Bloomberg odhaduje na 22 miliard dolarů.

Laurene Powell Jobs. Foto: Arctic Circle / Flickr

Syn Powell Jobs a Steva Jobse v současné době vedle firmy Emerson pracuje na výzkumném programu na léčbu rakoviny. Vzhledem k tomu, že touto nemocí trpěl jeho otec a nakonec na její následky i zemřel, byl tím v dětství velmi negativně ovlivněn. Práce v Emerson Collective je na druhé straně něco, co spojuje dvě zcela rozdílné věci v jednu a toho si nejvíce váží. „Zatímco většina firem se soustředí buďto na filantropii nebo investice, my umíme dělat obojí,“ zmínil v článku na webových stránkách Emerson.

I přesto, že společnost tvoří velmi kvalitní tým, Powell Jobs se podle všeho stále ve velké míře podílí na jejím fungování. O firmě říká, že jejím cílem není získat z investic velký zisk, ale spíše pomoci společnostem, které mají velký potenciál změnit odvětví i celý svět. Co se týká neziskových aktivit firmy, Emerson od začátku roku 2017 investovala do více než 20 různých společností.

Foto: TechCrunch/Flickr

Obzvlášť v posledních letech ale firma uzavřela velké množství nových smluv a investovala do desítek firem z různých oborů. V současné době vedle vzdělání nejvíce investuje také do médií, protože zakladatelka společnosti považuje zánik těch amerických za velmi znepokojující. Právě proto se také rozhodla koupit částečný podíl v několika mediálních společnostech a darovat finanční prostředky vybraným neziskovým firmám v mediálním průmyslu.

Komentáře