Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Netflix na Apple TV nově nabídne mnohem vyšší kvalitu zvuku pro Dolby Digital i Atmos
Foto: Netflix

Nabídka streamovacích služeb pro audiovizuální obsah se neustále rozrůstá do té míry, že uživatelé jsou frustrovaní z nutnosti si vybírat z dlouhého seznamu nebo za několik služeb najednou platit vysoké částky. Proto poskytovatelé streamovacích služeb využívají všechny možné taktiky pro zaujetí zákazníků, jako třeba zvyšování technologické úrovně své nabídky.

Netflix ve spojitosti s tímto nyní začal podporovat a nabízet obsah s mnohem vyšší kvalitou zvuku než dosud. Nová funkce přehrávače pojmenovaná High-Quality Audio (zvuk vysoké kvality) se zaměřuje podle dostupných informací výhradně na datový tok zvuku, od čehož se odvíjí množství detailů, které mohou být v souboru se zvukem uchovány a následně reprodukovány.

Datový tok zvuku se automaticky přizpůsobuje rychlosti připojení pro plynulé přehrávání. Konkrétně se jedná o tato čísla:

  • Dolby Digital Plus 5.1: Datové toky od 192 kb/s až po 640 kb/s. Nejvyšší kvalita zde odpovídá standardu Dolby Digital (Plus maximálně dosahuje mnohem vyšších datových toků), ale nedosahuje na kvalitu DTS zvuku na Blu-ray nosičích. Podle Netflixu je přesto poslechově prakticky nerozlišitelná od studiových verzí.
  • Dolby Atmos: Datové toky od 448 kb/s až po 768 kb/s. Zvuk v Dolby Atmos je dostupný pouze u nejvyššího předplatného Netflixu (Premium). Zde je kvalitu ve srovnání se standardy těžší srovnat, protože se počet kanálů může mezi jednotlivými filmy a seriály lišit.

Podle společnosti se tyto parametry budou v budoucnu dále vyvíjet v závislosti na optimalizaci kódování. Netflix lze sledovat i prostřednictvím „set-top-boxu“ Apple TV, která ve své 4K verzi (od 5 190 Kč na oficiálním e-shopu Applu) podporuje oba standardy, v HD verzi ale pouze 5.1 zvuk.

Při představování podobných technických parametrů obsahu je ovšem třeba mít na paměti, zda jsou vůbec pro daného zákazníka relevantní z hlediska jemu dostupného hardwaru. Například z reproduktorů mobilních zařízení totiž rozdíl mezi nižším a vyšším datovým tokem ani sebesofistikovanější audiofil nerozezná. Podobnou taktiku využívá například hudební streamovací služba Tidal, která nabízí prémiové předplatné s bezztrátovými verzemi skladeb avizujícími vyšší kvalitu zvuku. Například pro uživatele AirPods a obecněji pro většinu populace je ale mnohem vyšší datový tok nerozeznatelný od kvalitní mp3.

Komentáře