Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Netvořil jsem špičkové produkty pro peníze. Chtěl jsem je v první řadě používat, říká Steve Wozniak
Steve Wozniak (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Jakmile Apple v roce 1976 vznikal, byl Steve Wozniak tím, bez kterého by firma prakticky nemohla fungovat. I když Steve Jobs hrál v celém procesu extrémně důležitou roli, jeho schopnosti nebyly na takové úrovni, aby si mohl dovolit od píky vytvořit revoluční osobní počítač s tendencí změnit technologický svět. To měl ve svém úkolníku právě Woz.

Na celém procesu, kdy Wozniak v dílně Jobsových rodičů postupně skládal součástku k součástce, aby spatřil světlo světa takzvaný Apple I, bylo mimo jiné velmi zajímavé i Wozniakovo přesvědčení. Protože byl typický zarytý počítačový geek, dělal to hlavně pro zábavu. Z potěšení. A to i tehdy, když Apple začal vykazovat reálné náznaky zdravě fungující firmy.

„Nedělal jsem to (skládal počítače, pozn. red.) pro firmu. Dělal jsem to sebe, protože jsem něco takového chtěl,“ říká Wozniak. „Jestli dokážete někoho přesvědčit o tom, že to má dělat pro své osobní potřeby, uvidí v tom něco víc a skutečně cítí, že je to správná cesta.“

Steve Jobs a Steve Wozniak / Berkeley Alumni

Ve své podstatě jde o rozumné uvažování. I když mohou být silnou motivací například peníze (respektive navýšení platu) nebo jiné odměny, pokud dotyčnou osobu produkt, který tvoří, nebaví a nevěří v něj, výsledek nikdy nebude dostatečně dobrý. A to bylo případem i Wozniaka, který počítače budoval z důvodu, že je chtěl sám používat a na trhu nic podobného neexistovalo.

S tím se pojí i situace, které musel Woz (a prakticky Apple jako firma) během začátků čelit. Tou první byl nedostatek peněz. V 70. a 80. letech firma logicky neměla rozpočet, se kterým by se papírově mohly dělat divy. I tak se to ale Applu povedlo a dle Wozniakových slov to bylo hlavně díky kreativitě a nápaditosti. „Musel jsem veškeré věci řešit tak, aby nebyly příliš drahé, díky čemuž jsem potřeboval myslet kreativně,“ říká Wozniak pro rozhovor s Patrickem Bet-Davidem.

Steve Wozniak (Foto: Thomas Hawk / Flickr)

Na to navazovala i skutečnost, že Woz vlastně neměl žádné pořádné zkušenosti s návaznými technologiemi a procesy, které byly nutné k sestavení prvních jablečných počítačů. Jeho obrovskou výhodou však bylo, že uměl skládat jednotlivé dílky k sobě. Chápal souvislosti, jež mu umožňovaly tvořit kreativně a bez nutnosti jakýchkoliv předchozích rad nebo odborných tréninků.

Jeho slova se navíc stále dají aplikovat i do dnešního hektického světa. Byť se může zdát, že praxe a učebnicové postupy fungují nejlépe, základní je umět nad věcmi přemýšlet v kontextech a snažit se přicházet na vlastní metody. Na tomto přístupu Apple prakticky postavil svůj byznys. Takový, díky kterému má na bankovním účtu přes 225 miliard dolarů k použití.

Komentáře