Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Poznejte nové funkce, kterými Apple chystá vybavit iOS 13, macOS 10.15 a watchOS 6
Foto: Jackson Sworski / Behance

Worldwide Developers Conference (WWDC) se nezadržitelným tempem blíží a zcela logicky začínají na povrch prosakovat zprávy, co Apple v rámci této tradiční akce hned první den (3. června) představí. Už téměř se 100% jistotou se ví, že jádrem prvních 24 hodin celé několikadenní konference budou aktualizace operačních systémů, konkrétně iOS, macOS, watchOS a tvOS. Ví se také to, co přibližně přinesou, nicméně až nyní je možné hovořit o skoro definitivní záležitosti.

Jablečný mediální svět totiž nově rozvířil Mark Gurman, uznávaný expert na Apple a redaktor agentury Bloomberg, který přišel se zevrubným výčtem nových funkcí, jež budou součástí očekávaných aktualizací. Nejvíce změn se má dle jeho získaných informací od relevantních zdrojů točit ohledně iOS 13, jehož hlavní devizou bude – jak je již několik měsíců známo – takzvaný Dark Mode, jinak řečeno tmavý režim napříč celým uživatelským rozhraní tohoto mobilního operačního systému. Aktivovatelný by navíc mohl být přímo z Kontrolního centra.

Koncept: Maximos Angelakis

Do Kontrolního centra má mimo jiné přijít i funkce pro deaktivaci všech notifikací, což je minimálně pro Tima Cooka, šéfa Applu, velmi zásadní uživatelská funkce: v nedávném rozhovoru se totiž nechal slyšet, že právě iOS notifikace mohou za závislosti dětí a dospělých na iPhonech, potažmo iPadech, a že je jeho cílem tento vliv zminimalizovat. Deaktivační prvek bude součástí takzvané funkce Sleep Mode, pomocí které by mělo být možné na jedno kliknutí nejen vypnout notifikace, ale také zapnout režim Nerušit (Do Not Disturb) a ztlumit jas zařízení. Šlo by tak o doplnění funkce Večerka.

Nová rozšíření pro nativní aplikace

Velké změny Apple podle Gurmana chystá i pro své vybrané systémové aplikace. Zprávy by s příchodem iOS 13 měly jistým způsobem připomínat komunikační službu WhatsApp, a to konkrétně možnostmi pro nastavení profilové fotky uživatelů (viditelné i pro druhou stranu) a změnu zobrazovaného jména (taktéž viditelné pro druhou stranu). Své místo na výsluní by měly dostat i všemi milované Animoji a Memoji, jež se budou ukrývat v novém, dedikovaném menu.

Několika obměnám mají čelit i Mapy, které by nově umožňovaly jednodušší nastavení nejčastějších lokalit (jako domov nebo práce) s rychlejší následnou navigací. Údajně by mělo být možné jednotlivým uloženým místům přidávat i fotky, byť se přesně neví, v jakém kontextu a formátu. Inovaci bude i na poli aplikace Připomínky, která se má rozdělit na čtyři nové sekce pro „dnešní úkoly“, všechny úkoly, naplánované úkoly a označené úkoly. Zaostávat nemá ani Books, která má disponovat jakýmsi trackingem progresu (patrně pro čtení knih, respektive kolik jich uživatelé zvládnou za konkrétní období) a také systémem odměn.

Vývojáři z kalifornského Cupertina nemají zapomenout ani na nativní aplikaci Mail, jež by mohla nabízet možnosti pro ztlumení jednotlivých konverzačních vláken, blokování pochybných e-mailů a lepší orientaci ve složkách. A protože je pro Apple naprosto klíčové zdraví, stejnojmenná systémové řešení má dostat vylepšený přehled denní aktivity včetně funkce pro efektivnější sledování menstruačních cyklů u žen.

Find My iPhone a Find My Friends v jednom. Nová klávesnice

Očekávané je mimo jiné i sloučení aplikací Find My iPhone a Find My Friends do jedné, ucelené, která by všechny tyto funkce zastávala. Ostatně jak AppleCrunch už informoval před časem, není nereálný příchod zcela nového fyzického gadgetu pro sledování jednotlivých zařízení (po vzoru doplňku Tile).

Gurman také předpokládá, že se nativně objeví i nový typ „swajpovací“ klávesnice na bázi SwiftKey, možnost připojení iPadu jakožto externího monitoru pro Mac (s podporou digitálního pera Apple Pencil a další menší změny v sekci Zpřístupnění včetně nových animací pro zavírání aplikací v rámci multitaskingu.

Foto: Astro HQ

macOS 10.15: Portování a Čas u obrazovky

Několik klíčových novinek má přinést i aktualizaci operačního systému macOS s dodatkem 10.15. Ta má podle všeho konečně podporovat portování iOS aplikací přímo na Mac, což má být zásadním prvním krokem k tomu, aby o dva roky později existoval jeden balíček se stejně naprogramovanými aplikacemi jak pro iOS, tak macOS. Další věcí bude Čas u obrazovky, oblíbená a velmi užitečná funkce z iPhonů a iPadů, díky níž je možné přesně měřit, kolik času se u displeji zařízení z celého dne stráví, a to včetně různých souhrnů a doporučení. Na macOS by se měla dostat v podobě rozšíření i pro menu bar.

Foto: Jacob Grozian / Behance

Očekávaný je také debut samostatných macOS aplikací pro hudební streamovací službu Apple Music a agregátor podcastů pod názvem Podcasty. Menší změnou mají projít i Zprávy, které by měly nabízet samolepky a efekty, a také by mohla dorazit nativní integrace Zkratek (Siri Shortcuts), jež jsou hojně využívány právě na iOS strojích.

watchOS 6: Nové ciferníky a separátní App Store

Pokud jde o nový watchOS 6 pro Apple Watch, v balíčku novinek mají být nepochybně nové ciferníky. Zatím se tedy neví přesně jaké, ale podle všeho má dorazit duo s velkými písmeny pro lidi s horším zrakem a také nová designová variace. O tom, že by Apple promýšlel nahození dedikovaného obchodu pro takzvané watch faces, Gurman nijak neinformuje. Byť se ví, že by to pro Apple dávalo poměrně velký smysl.

I tak má ale dorazit separátní App Store pro Apple Watch, který by se objevoval přímo v kruhovém poli aplikací. Co se týče dalších očekavaných detailů, k dispozici mají být watchOS aplikace pro Zvukové nahrávky, Kalkulačku a Books. Sortiment by se navíc měl rozrůst také o „dámské“ appky pro sledování menstruačních cyklů (Dose) a připomínek pro případné braní antikoncepce (Pills). Poslední věcí, o níž Gurman informuje, je podpora samolepek Animoji a Memoji.

Vzhledem k tomu, že do startu WWDC, která se letos uskuteční v kalifornském San Jose, zbývá ještě nějaký čas, je možné, že se některé funkce změní. Nejde o nic ryze definitivního, ale i tak je s vysokou pravděpodobností možné očekávat, že 90 % novinek skutečně dorazí. I třeba schopnost HomePodu reagovat na více lidí. Gurman se v těchto předpovědích obecně málokdy plete.

Komentáře