Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Samsung údajně dodá OLED displeje pro zbrusu nový 16palcový MacBook Pro

Jsou to teprve dva dny, co Apple vypustil do prodeje nové MacBooky Pro s výkonnějšími čipy, ale již nyní je vyhlížen příchod dalšího přírůstku do rodiny profesionálních notebooků Applu. Renomovaný analytik Ming-Chi Kuo totiž již delší dobu proklamuje, že Apple chystá zcela novou generaci MacBooku Pro s obměněným designem, který bude mít díky užším rámečků okolo displeje větší zobrazovací plochu o úhlopříčce mezi 16 a 16,5 palci.

Ming-Chi Kuo příchod nové generace MacBooku Pro očekával již v průběhu roku 2019. Vzhledem k poměrně překvapivému příchodu inovovaných 13palcových a 15palcových MacBooků se ale nyní zdá, že by zcela nový model mohl přijít až o něco později. Mohlo by to být v závěru roku, nebo v průběhu roku příštího.

Zajímavé nicméně je, že dle aktuálních zvěstí by budoucí MacBook Pro mohl přijít s OLED displejem, který dle korejského webu The Elec dodá Samsung. Tato zpráva ale vyvolává určité vášně, protože OLED displeje přeci jen nejsou mezi počítači příliš rozšířené a panují obavy z vypalování panelu. Tím se myslí retence obrazu, tedy nevratná změna, kdy je narušena barevná homogenita obrazu a na displeji se tak stále zobrazují zbytky jiného obrazu.

OLED panely jsou obecně považovány za nevhodné pro účely, kdy je displej využíván k zobrazení statických prvků, které jsou k vypálení nejnáchylnější. Navzdory spekulacím je tedy možná pravděpodobnější, že Apple na nový typ displejů přejde až v momentě, kdy bude dostatečně pokročilá technologie micro-LED.

Z toho rovněž vyplývá, že ani sám Apple zatím nemusí mít přesnější představu, kdy nová verze MacBooků přijde. Firma totiž může čekat na posun v technologické vyspělosti displejů a je pravděpodobné, že po posledních problémech s klávesnicemi MacBooků se firmě nebude chtít riskovat přechod na neprověřenou technologii. Dá se navíc očekávat, že od displeje se bude celý refresh řady MacBook Pro odvíjet a právě na přípravě nového zobrazovacího panelu je tedy nová generace profesionálních počítačů Applu závislá.

Komentáře