Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Šestnáctiletý vývojář je dle Tima Cooka důkazem, že k programování nejsou potřeba roky vysoké školy
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Každoroční vývojářská konference WWDC, kde Apple mimo jiné představuje novinky v oblasti softwaru, již klepe na dveře. Ostře sledovaná a několik dní probíhající událost odstartuje již 3. června v San José a zájem o účast je mezi lidmi obrovský. Sympatické je, že mladí vývojáři z celého světa mají šanci se utkat o speciální stipendium a pokud uspějí, mohou se několikadenní události zúčastnit. Jednomu z úspěšných soutěžících se ale splnil i další sen – setkal se s ním Tim Cook.

Šéf Applu se s šestnáctiletým nadějným vývojářem Liamem Rosenfeldem setkal v Apple Storu ve floridském Orlandu a mladík setkání v odpovědi pro místní plátek Orlando Sentinel popsal jako úžasné překvapení. Cook totiž na místo zavítal nečekaně, když na Floridě řešil partnerství týkající se vývoje aplikací pro korporátní sféru. Tim Cook ocenil mladíkovu zvědavost a zaujal ho mimo jiné fakt, že Liam v rámci střední školy vede klub pro programátory. To ale není všechno, teenager má již také vlastní aplikaci v App Storu.


Liam Rosenfeld vytvořil nástroj pro převádění obrázků do ASCII (americký standardní kód pro výměnu informací) a již pracuje na dalších dvou aplikacích. „Má vlastnost, která je podle mého na krátkém seznamu charakteristik vedoucích k úspěchu, a tou je zvědavost,“ vyjádřil se Tim Cook s obdivem a dále se rozpovídal o potřebě učit mladé programovat.

„Potřebujeme, aby spolu veřejné, soukromé a nevládní organizace spolupracovaly, protože to, co se musí stát, není triviální transformace. Máme povinnosti a máme to štěstí, že na tomto poli již máme nějaké úspěchy,“ komentoval Cook, jak je s výhledem na budoucnost důležité dostat programování mezi mládež.

Tim Cook, CEO Applu (Foto: Apple)

Pro magazín TechCrunch pak Cook na toto téma pokračoval. Vyjádřil obdiv za to, co mladík Liam Rosenfeld již na poli programování dokázal a využil jej jako příklad toho, proč by výuka programování měla začínat již v raných fázích školního vzdělávání.

„Nemyslím si, že je potřeba čtyřleté studium na vysoké škole, aby byl člověk zdatný v kódování. Podle mého to je zastaralý, tradiční pohled na věc. Nyní vidíme, že pokud dokážeme s programováním začít již u malých dětí a ty se v něm zdokonalují během střední školy, v době okolo maturity už mladí, jako je Liam, píší aplikace, které mohou být umístěny do App Storu,“ míní Cook.

Apple o důležitosti výuky programování u dětí mluví velice často. Firma Tima Cooka na tomto poli vyvíjí aktivity všeho druhu, které jsou zahrnuté pod iniciativou s názvem Everyone Can Code. Firma organizuje různé workshopy, prosazuje výuku programování na školách, vydává bezplatné naučné publikace a nabízí také interaktivní aplikaci Swift Playgrounds, díky které se mohou (nejen) děti učit hravou cestou programovat.

Způsobem, jak mladé nalákat k programování, je pak také každoroční stipendijní program, díky kterému se 350 mladých vývojářů podívá na již zmíněnou konferenci WWDC. Ti, kteří uspějí, získají zdarma vstupenku na pětidenní akci, ubytování v místě konání a rovněž vývojářský účet na rok zdarma.

Komentáře