Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Spotify testuje svůj první hardware. Jde o hlasového asistenta do auta Car Thing

Spotify chce být všude a pro všechny. To znamená i pro řidiče, kteří nechtějí za jízdy projíždět seznam ve svém telefonu nebo spoléhat na v autě zabudovaný mikrofon a hlasového asistenta. Firma se proto rozhodla zkusit, jestli by uživatelé měli zájem o krabičku přímo s jejím logem, určenou především pro ovládání její streamovací služby a nazvala ji jednoduše Car Thing.

Car Thing je velice jednoduché zařízení skládající se z kruhového displeje a černého těla v podobě obdélníku zakončeného dalším půlkruhem. Jeho napájení probíhá klasicky prostřednictvím dvanáctivoltového výstupu, tedy autozapalovače a ovládá se hlasem po vyřčení „Hey, Spotify“.

Daniel Ek, CEO Spotify

Hardwarový hlasový asistent Spotify nebude mít tak docela tradiční uvedení na trh, přesněji řečeno, je dost dobře možné, že se na trhu vůbec neobjeví. Spotify chce totiž neznámý počet zařízení bezplatně rozdat některým předplatitelům streamovací služby a zmapovat tak, podle jakých vzorců lidé audio v autě poslouchají. Nebude se přitom jednat o zvlášť rozsáhlý test, který bude probíhat minimálně prozatím pouze v USA. Podle informací The Verge není přesně stanoveno, jak dlouho testování potrvá a neočekává se, že by se Car Thing v současné i jiné podobě dostalo mezi širokou veřejnost.

Ostatně samo Spotify říká, že jejich Car Thing vzniklo kvůli velkému množství času, který lidé tráví v autech a chce zjistit, jak přistupují k hlasem ovládané službě pro hudbu a podcasty. Toto je v současnosti jeho jediný účel a ve velmi podobném duchu by se mohly nést i uvedení dalšího hardwaru společnosti – Voice Thing a Home Thing. „I nadále se soustředíme stát se největší celosvětovou audio platformou, ne výrobcem hardwaru.“

Technologie Applu CarPlay, která již delší dobu funguje v mnoha moderních automobilech

Je otázkou, jestli by vůbec uživatelé měli ve světě Apple CarPlay a vlastních systémů výrobců automobilů zájem o natolik jednoúčelové zařízení a smysl tedy opravdu dává mnohem více jako prostředek pro sběr specifických dat o chování posluchačů. To Spotify samozřejmě provádí už nyní a díky spolupráci například s Waze je schopno i rozeznat, kdy je streamovací služba využívána v autě. Používání Spotify je ale vždy zprostředkováno skrze další zařízení nebo software třetí strany, což Car Thing eliminuje.

Apple Music je už dlouho možné v autě ovládat s pomocí Siri, ať už přímo z iPhonu nebo z audio systému automobilu. Spotify má v tomto ohledu nevýhodu jednak neexistencí vlastního hardwaru a jednak problémům s integrací Spotify do Siri. Nedávno se toto téma objevilo i ve sporu Spotify s Applem, kdy streamovací služba výrobce iPhonů obviňovala, že jim integraci znemožňuje. Apple zase reagoval údajným prvotním zájmem společnosti, na který ale dosud nijak nenavázala vývojem.

Komentáře