Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Tim Cook během promoční řeči: Pokud najdete práci, kterou milujete, budete pracovat tvrději než kdy dřív
Tim Cook (Foto: Tulane University)

Na amerických univerzitách je poměrně běžná, že se během promocí za řečnickým pultem chopí slova i velké kapacity ve svých oborech, které mají díky svým bohatým zkušenostem ideální pozici k předání mnohdy zajímavých poselství čerstvým absolventům. Na tyto akce je často zván i Tim Cook, CEO Applu, jenž v minulosti vystoupil na své alma mater Auburn University a chystá se  také na Stanfordskou univerzitu, kde se v roce 2005 mimo jiné postaral o jeden z nejznámějších promočních proslovů i Steve Jobs. Nyní však Cook zamířil do New Orleans.

Svou promoční řeč tentokrát adresoval absolventům Tulane University, která se řadí mezi velmi úspěšné univerzity v USA. Přibližně patnáctiminutový proslov se točil zejména okolo dvou hlavních témat, přičemž tím pro absolventy nejhodnotnějším byla dost možná cesta, jakou se Cook dostal do Applu.

Osmapadesátiletý rodák z Alabamy totiž do společnosti nastoupil v době, kdy byla hraně krachu (okolo roku 1998) a neměla příliš velké optimistické vyhlídky.

Tim Cook (Foto: Fortune Photo – Stuart Isett / Flickr)

„Měl jsem pohodlnou pozici ve firmě Compaq. Tehdy to vypadalo, že se bude neustále držet na vrcholu. Jak se ale ukázalo, většina z vás je pravděpodobně příliš mladá na to, aby si toto jméno vůbec pamatovalo,“ popisoval Cook své kariérní kořeny. „V roce 1998 mě Steve Jobs přesvědčil, ať Compaq opustím a přidám se ke společnosti, která byla na pokraji bankrotu. Dělali počítače, ale v té době lidé neměli zájem si je kupovat. Steve však měl plán, jak to změnit.“

V souvislosti s touto zápletkou se Cook zaměřil i na známou poučku, které zní ve smyslu „Pokud milujete to, co děláte, nikdy nebudete pracovat“. Podle něj se totiž jedná o nesmysl a je tomu přesně naopak, o čemž se přesvědčil právě v Applu. „Když najdete práci, kterou milujete, budete pracovat velmi tvrdě, ale nebude vám to vadit. Budete pracovat tvrději, než jste si předtím vůbec uměli představit. Nicméně pomyslné nástroje, které k tomu budete potřebovat, budou působit mnohem lehčeji,“ vysvětluje Cook, který každý den vstává okolo čtvrté ráno, aby vše stíhal.

K tomu se pojí i Cookova výzva, ať se nebojí „změnit svět pro budoucí generace“, i když to může přinést velká zklamání. „Není nic krásnějšího než pracovat na něčem, co zlepší svět po vašem odchodu,“ dodává Cook. Promoční řeč, v rámci níž šéf Applu upozorňuje i na životní prostředí, je k dispozici na YouTube.

Komentáře