Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Trackovací macOS aplikace Klokki pozná, kdy pracujete na úkolech a podle toho vám zapne, nebo pozastaví čas

Pokud i vy dennodenně na svém Macu řešíte desítky (ne-li stovky) nejrůznějších pracovních úkolů, pravděpodobně jste se už dívali po vhodném softwarovém nástroji, který by vám měřil čas nad nimi strávený. Nejde navíc o nic složitého, jelikož podobných vychytávek pro macOS existuje celá řada. Drtivá většina z nich však nenabízí jednu klíčovou funkci, která celý proces značně ulehčuje – automatizaci.

Trackery času totiž zpravidla fungují tak, že je musíte sami zapnout v momentu, kdy plánujete začít na daném úkolu dělat. Mnohokrát se ale stává, že do pracovní workflow náhle skočí notifikace z Facebooku, iMessage nebo video z vašeho oblíbeného kanálu na YouTube, díky čemuž zapomenete měření pozastavit a není možné se pak dopátrat přesnějším výstupům z dlouhodobějšího odstupu (například pro report).

Tohoto nešvaru si všiml i tým pod vedením vývojáře a designéra Stase Moora, který vytvořil aplikaci pod názvem Klokki. Díky ní je možné náhlé změny pracovního rozpoložení efektivně hlídat, aniž by bylo nutné cokoliv manuálně pozastavovat. Disponuje totiž takzvanou funkcí Auto-Tracking, jinak řečeno chytrým systémem, který měření zastaví tehdy, když na něm reálně nepracujete.

Vše se odvíjí od precizního nastavení. Podobně jako u jiných automatizačních principů i tady je nutné si nadefinovat, na jakých úkolech budete v rámci dne (potažmo týdne nebo měsíce) dělat a co vše k nim potřebujete. Jako příklad lze uvést například grafický software Sketch. Pokud se chystáte pracovat na konkrétní grafice v tomto programu, v příslušné sekci aplikace Klokki zvolíte, že se má měření zapnout přesně v době, kdy otevřete Sketch.

Proces pro vytvoření úkolu k automatickému měření

Jakmile pak Sketch zavřete (nebo skryjete v docku), Klokki pozná, že nad danou činností momentálně netrávíte čas a měření se pozastaví. Jakmile ale Sketch znovu otevřete, vše se pustí od vteřiny, kdy bylo provedeno stopnutí. Na podobném principu můžete vázat i další prvky. Lze si třeba určit, že má Klokki začít odpočívat poté, co otevřete Sketch, jeho předvytvořenou šablonu a například fotku, která vám slouží jako inspiraci. Takové větvení může být při správném nastavení velmi efektivní.

Sketch samozřejmě není jedinou aplikací, na kterou můžete Klokki adaptovat. Tvůrci uvádí i podporu Photoshopu, Xcodu a řady dalších včetně webového prohlížeče Safari nebo produktivních nástrojů v balíčku iWork. Pokud by vám však automatizované měření vadilo, můžete využívat klasické manuální, k němuž slouží takzvaný Mighty Timer umístěný v menu baru na macOS. V něm jsou vypsány všechny úkoly, rozřazené do jednotlivých kategorií.

Silnou stránkou aplikace Klokki je také generování reportů v podobě grafů. Byť tuto funkci zvládají snad všechny lepší time trackery, Klokki sází především na přehlednost, jednoduché rozhraní a na první pohled viditelné změny. Nehledě na to, že je můžete obohatit o vlastní poznámky a následně vyexportovat do požadovaného formátu. Výhledově pak mají tvůrci do aplikace dosadit i možnost pro uvádění ceny za odpracované hodiny, což by vzhledem k rychlému exportu mohlo skvěle sloužit pro zaměstnavatele nebo všechny, kterým je nutné přesný výkaz ukázat.

Co se týče ceny, Klokki si můžete na prvních třicet dní vyzkoušet zcela zdarma (požadavkem je minimálně macOS ve verzi 10.13). Jinak aktuálně stojí jednorázových 39 dolarů, v přepočtu nějakých 900 Kč, se slibovanými updaty po dobu jednoho roku. Startup nicméně chystá i formu předplatného, která by měsíčně vycházela na 3 dolary (cca 70 Kč). Aplikace lze stáhnout na jejich oficiálních stránkách.

Komentáře