Inzerce      O nás     CzechCrunch  
7 tipů a triků pro Safari, které by měl znát každý uživatel iPhonu

Prohlížeč Safari má na iOS výsadní postavení a valná většina uživatelů iPhonů a iPadů jej používá. Dáno je to primárně tím, že mobilní operační systém Applu neumožňuje měnit výchozí aplikace, takže po klepnutí na odkaz je webová stránka vždy otevřena v Safari. Apple navíc Safari dává i další konkurenční výhody, jako je například podpora rozšíření pro blokování reklamy a sledovacích prvků, což je něco, na co alternativní prohlížeče nedosáhnou. Zda je tento přístup Applu ke konkurenci spravedlivý nyní nechme stranou a podívejme se tipy, jak ze Safari na iOS vymáčknout co nejvíce.

Rychlé otevírání a zavírání panelů

Úkony, které jsou uživatelé v Safari zvyklí běžně dělat, lze často činit i jiným způsobem. Dobrým příkladem je otevření nové záložky, což lze kromě klasického klepnutí na přepínač záložek a následného klepnutí na symbol „+“ činit i následovně: Podržte na tlačítku pro vyvolání nabídky záložek prst a vyběhnou vám tři možnosti – „Zavřít tento panel“, „Nový anonymní panel“ a „Nový panel“.

Pokud máte panelů otevřených více a chcete je zavřít hromadně, stačí zopakovat výše nastíněný postup – podržet prst na tlačítku pro přepínání panelů a Safari vám nabídne ještě možnost zavřít všechny otevřené panely najednou.

Otevření naposledy zavřených panelů

Jedním z velice užitečných nástrojů je možnost otevřít si naposledy zavřené panely. Při bezmyšlenkovitém zavírání se totiž často zbavíme i stránky, na kterou se po chvíli chceme kvůli něčemu vracet. Naštěstí není nutné stránku vyhledávat znovu. Stačí podržet prst na tlačítku „+“, které je umístěné ve spodní části přepínače panelů, čímž vám okamžitě vyjede nabídka s posledními zavřenými panely.

Rozšířené možnosti tlačítka zpět a vpřed

Jedním z často používaných tlačítek v rámci pohybu na internetu je to pro pohyb zpět do historie. Někdy se třeba ze článku, který nás zajímá, proklikáme na nějaký úplně jiný, ale později bychom se chtěli vrátit na ten původní. Naštěstí lze používat tlačítko zpět, nebo využít gesto přejetí prstem ze stran obrazovky, a o jeden krok se tak vrátit. Někdy se ale zatouláme o něco dále a oněch kroků zpět je potřeba podniknout více. V takovém případě se hodí funkce, díky které stačí podržet prst na tlačítku zpět a tím si vyvolat nedávnou historii. Na původní stránku se tak člověk vrátí o mnoho snáze. Vychytávka navíc funguje i pro pohyb vpřed.

Vložit a vyhledat

Praktickou funkcí je také „Vložit a hledat“. Ta umožňuje zkopírovat si do schránky jakýkoli text, následně klepnout do adresního řádku a kromě klasického tlačítka „Vložit“ uvidíte i tlačítko „Vložit a hledat“. Rovnou tak můžete přejít na vyhledávání daného výrazu. Funkce navíc funguje i s odkazy. Stačí zkopírovat adresu URL a v adresním řádku vám po klepnutí vyskočí možnost „Vložit a otevřít“.

Vyhledávání na stránce

Vyhledávání konkrétního výrazu na stránce se hodí velmi často a rovněž se jedná o úkon velice jednoduchý. Stačí do adresního řádku napsat kýžený výraz a následně přejet do spodní části nabídky. Rovnou uvidíte, kolikrát se dané slovo či spojení na stránce vyskytuje a klepnutím na něj rovnou přejdete. Mezi více výskyty pak budete moci přecházet za pomoci šipek.

Plná verze stránky

Mobilní prohlížeč vždy přednostně otevře mobilní verzi stránky, která je méně náročná na spotřebu dat a je lépe optimalizovaná na dotykové ovládání. Někdy ale v mobilní verzi některé funkce či prvky chybí a uživatel by tedy potřeboval přejít na verzi úplnou. V takovém případě stačí podržet prst na tlačítko pro aktualizaci stránky a objeví se možnost „Úplná verze stránky“. Kromě ní je navíc k dispozici i tlačítko „Načíst znovu bez blokátorů obsahu“, což se někdy rovněž hodí. Blokátor reklamy a sledovacích prvků totiž někdy může zapříčinit špatnou funkci stránky či některých jejich částí.

Rychlé přidání záložky

Dalším užitečným trikem je možnost rychle přidat stránku mezi záložky, případně článek do seznamu četby. K tomu postačí podržet prst na ikonce knížky, která slouží k otevření nabídky záložek, historie a seznamu četby. Známějším postupem pro ukládání stránek mezi záložky je využití tlačítka pro sdílení. Podržení prstu na tlačítku se záložkami je ale o něco rychlejší.

Komentáře