Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Alternativa Memoji z českých dílen. Virtuální avataři od Facemoji se začínají těšit oblibě u mladých

Někdo je miluje, někdo je považuje za úplnou zbytečnou. Řeč je o virtuálních animovaných avatarech, které jsou uživatelům iPhonů a iPadů s Face ID známé především ve formě Memoji. Díky nim si pak mohou vytvořit vlastní alternativní vzhled a používat jej například během zpráv nebo videohovorů přes FaceTime.

Byť nejde o žádnou zásadní funkci, rozhodně ji nelze odepřít, jak kreativní a zábavná může být. Na podobné vlně se už druhým rokem veze i česká aplikace Facemoji, která vznikla v hlavě Robina Raszky a následně se i díky pomoci designéra Toma Krchy (dříve pracujícího v Adobe) stala v roce 2017 skutečností.

Princip aplikace, která je dostupná pouze na iOS (iPadOS), je velmi jednoduchý a stojí prakticky jen na vytvoření unikátního animovaného avatara s množstvím všemožných doplňků. Součástí je také poměrně přesná personalizace obličeje, výrazů nebo oblečení. Stručně řečeno jde o komplexní balíček prvků, které lze jakkoliv kombinovat.

Po vytvoření je pak možné avatara používat v dalších aplikacích (například jako náhradu za vlastní fotografii) včetně videohovorů nebo je zasazovat do virtuálních prostředí, což jen umocňuje onu kreativní složku. Výhodou je pak podpora i starších iPhonů jako 6s nebo SE a také relativně nízká náročnost, co se týče baterie a dat.

Dvoumilionový úspěch

I když Facemoji hned ze začátku vstoupila do velmi specifického segmentu, který rozhodně není pro každého, podařilo se týmu aplikace solidně posunout vpřed.

Vedle důležitých investic od renomovaných amerických skupin či zakladatele oblíbeného serveru Product Hunt Ryana Hoovera, které dohromady činí cca 34 milionů korun, se tandemu Raszka–Krcha povedlo dosáhnout na zajímavý milník: Facemoji si již mělo stáhnout přes dva miliony lidí, přičemž denně aktivních uživatelů je okolo 51 tisíc.

Tým Facemoji

Vzhledem k oblibě ve tvoření jisté virtuální identity u mladých lidí (takzvané Generace Z) lze očekávat, že Facemoji do budoucna ještě poroste.

Komentáře