Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple včera ukázal nabušený Mac Pro. Dostane až 28jádrový procesor a cenovku atakující i milion korun

Je to prakticky již šest let od doby, co Apple naposledy zásadním způsobem vylepšil své nejvýkonnější zařízení, stolní počítač Mac Pro, který byl vždy mezi jablečnými zařízeními ikonou nejen pro svou nabušenou specifikaci, ale také pro vysokou cenu. Ostatně stávající Mac Pro se pohybuje v nejvyšší konfiguraci vysoko nad 120 tisíci korun.

Během včerejší keynote, která zahájila tradiční každoroční vývojářskou konferenci Applu s názvem WWDC, se mimo dalších novinek, včetně nového iOS 13 s tmavým režimem, vlastním operačním systémem pro iPady nebo funkcí přihlašování za pomocí Sign with Apple objevila i revitalizovaná verze Macu Pro, která přináší opravdu zásadní vylepšení.

Tři zásadní parametry, cena a jedno datum

Jako již standardně se bude i nový Mac Pro, který přijde prvním zákazníkům na podzim letošního roku, obsahovat hned několik možností konfigurace, od té základní až po jednu z nejvýkonnějších kombinací mezi stolními počítači na trhu. Základem je pro nový Mac Pro osmijádrový procesor Intel Xeon, 32GB RAM a grafická karta Radeon Pro 580X, samozřejmostí je i 256GB SSD disk. To vše začíná na ceně 5 999 dolarů, respektive lehce přes 137 tisíc korun.

Apple se navíc odklání od experimentálního designu, který připomínal odpadkový koš, a vrací se opět ke klasické počítačové skříni (struhadlo) s ikonickým hliníkovým matným materiálem a velkým logem společnosti na boku. Design novinky na první pohled připomíná z přední a zadní strany struhadlo na sýr, ale ani tím se fanoušci výkonných počítačů od Applu určitě nenechají odradit.

U základní konfigurace a nejnižší ceny se ovšem množství zákazníků jen tak nezastaví. Ta nejvyšší vás ovšem přijde klidně i na desítky tisíc dolarů, respektive vyšší stovky tisíc korun. Proč? Apple bude pro Mac Pro volitelně nabízet i ultimátní komponenty jako je 28jádrový procesor Intel Xeon W, až 1,5TB RAM, 4 TB SSD disk a čtyři (!) grafické karty AMD Radeon Pro Vega II Duo, které nabízejí každá až 64GB VRAM. Pouze jedna z novinek od AMD v podobě Radeon Pro Vega II Duo vyjde podle odhadů až na vyšší jednotky tisíc korun.

Horní pohled na Mac Pro a jeho základní ovládací prvky (Foto: Apple)

Server The Verge proto odhaduje, že se cena nejvyšší konfigurace bude pohybovat mezi 33 až 45 tisíci dolarů, v přepočtu tedy 750 tisíc až jeden milion korun. Není proto divu, že se o novém Macu Pro začalo okamžitě mluvit jako o jednom z nejvýkonnějších a zároveň nejdražších zařízení mezi stolními počítači. Tentokrát si dal Apple opravdu záležet, aby s novinkou na trhu mohl konkurovat ještě několik let.

Zmíněná cena samozřejmě zahrnuje i monitor, který Apple na keynotu spolu s novým Macem Pro představil. Samozřejmě je možné využít téměř jakýkoliv monitor, ale právě Pro Display HDR má jistá specifika, která jsou pro Apple typická. LCD displej o velikosti 32 palců je připraven na 6K retina rozlišení o velikosti 6016 x 3384 pixelů a zobrazovací plochu téměř do stran, pouze s 9mm okraji.

Pro Display XDR (Foto: Apple)

Pro Display HDR a bude prodávat za ohromných 4 999 dolarů, tedy necelých 115 tisíc korun, a v ceně není ani speciální Pro stojánek, který bude možné pořídit zvlášť za cenu 999 dolarů, respektive 22 890 korun. Na trh dorazí stejně jako Mac Pro na podzim letošního roku.

Apple se zdá se s cenami a specifikací svých zařízení opravdu nemazlil a tentokrát chtěl ukázat absolutní maximum, kterého je trh v rámci rozumných možností schopen. Pokud se nicméně rozhodnete nový Mac Pro vyzkoušet, budete si muset připravit minimálně 140 tisíc korun.

Komentáře