Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Watch s watchOS 6 umí zobrazit číselný bezpečnostní kód pro autorizaci cizího zařízení
Aplikace jednoho z nových patentů by odstranila nutnost používat na Apple Watch číselný kód

Jakmile Apple minulé pondělí prezentoval novinky napříč svými operačními systémy, zpravidla se zaměřoval jen na velké funkce, které si zaslouží pozornost celého světla. Ostatně to tak dělá vždy: zásadní věci zmíní na pódiu a desítky ne tolik výrazných funkcí zkrátka jen uvede na svém webu (pokud vůbec). To se týká jak iOS 13, tak macOS Catalina i iPadOS.

Rozhodně nelze vynechat ani watchOS 6, který především přináší separátní App Store, nové nativní aplikace a dojem brzkého kompletního osamostatnění od iPhonu. Do něj totiž vývojáři z Applu ukryli zajímavou novinku, jež potěší zejména ty, kteří se často přihlašují ke svému Apple ID na cizích počítačích, potažmo produktech, kterým nedůvěřují.

Apple Watch budou s watchOS 6 fungovat i jako prostředek pro potvrzení takzvaného ověřovacího kódu během dvoufaktorové autorizace, který se zpravidla na obrazovce iPhonu objeví hned, co uživatel napíše svůj e-mail a heslo v rámci Apple ID v novém prohlížeči. Dosud byla tato možnost výsadou především iPhonu.

Uživatelé tak nebudou muset mít rozsvícený telefon a být nuceni přes něj opisovat onen šestimístný kód. To se může hodit zejména v situacích, kdy iPhone není zrovna po ruce. Obecně je pak přirozenější (a rychlejší) opsat kód do formuláře přímo ze zápěstí.

Spolu s kódem se na Apple Watch zobrazí i mapa, odkud se uživatel přihlašuje (stejně jako na iPhonu), s výzvou o povolení přístupu. Teoreticky se totiž může stát, že se do Apple ID snaží přihlásit někdo cizí a toto je snadná cesta, jak tomu zabránit.

Byť se jedná o drobnou funkci, která na keynote z logických důvodů nezazněla (i když Apple aspekt soukromí a bezpečnosti velmi silně tlačí; viz Sign in with Apple), jde o další důkaz, že i relativně primitivní vylepšení může uživatelům násobně zpříjemnit zážitky z používání. Apple Watch ostatně úzce spolupracují i s Macem, a to při odemykání zařízení.

Komentáře