Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Bývalý zaměstnanec Applu se bojí o App Store, Cookova firma prý zvýhodňuje vlastní aplikace

Vývojářská konference Applu WWDC je za dveřmi a již v pondělí bude zahájena hlavní mediální událostí, v rámci které bude Apple představovat nové verze svých operačních systémů iOS, macOS, watchOS a tvOS. V dalších dnes pak následují různé přednášky a workshopy pro vývojáře a mnohými je týdenní událost vnímána jako idylický a přátelský svátek, kde se zástupci Applu mohou setkat s vývojáři všemožných aplikací, které z chytrého telefonu dělají to, čím je. Faktem ale je, že vztahy mezi Applem a vývojáři až tak bez poskvrnky nejsou, což ukázal i rozhovor bývalého zaměstnance Applu Phillipa Shoemakera pro agenturu Bloomberg.

Phillip Shoemaker pracoval v Applu poměrně dlouho, mezi lety 2009 a 2016 byl zodpovědný za schvalování nových aplikací v App Storu. Problematiku i procesy v Applu tedy zná velice dobře a jeho prohlášení, která v rozhovoru zazněla, jsou v současném kontextu velice zajímavá.

Jisté napětí mezi Applem a nezávislými vývojáři dokládá řada sporů, které se aktuálně odehrávají. Apple v Evropě i ve Spojených státech čelí obviněním z nekalé konkurence a zneužívání svého postavení ve vlastní prospěch. Stěžují si na něj mimo jiné Netflix či Spotify, kterým Apple údajně nedopřává stejné výhody, jaké mají systémové aplikace. Navíc se jim nelíbí, jakou provizi si Apple ukrojí z každého zaplaceného předplatného, protože jejich služba je pak v App Storu zákonitě dražší.

Pravidla, která určují, zda si aplikace zaslouží své místo v App Storu, byla vždycky tak trochu záhadou, a Apple je navíc často dokázal obratně přizpůsobovat situaci. Dle Shoemakera se totiž v Cupertinu vždy báli toho, že by klíčové systémové iOS aplikace mohly být poraženy konkurencí, třeba ze strany Facebooku či Googlu. Tento strach je ostatně dle Shoemakera důvodem, proč Apple dodnes uživatelům neumožňuje si svobodně nastavovat výchozí aplikace.

„Bylo to opravdové. Tím myslím ten strach, že někdo, jako třeba Facebook či Google, přijde a vymaže tím všechny naše aplikace,“ prohlásil v rozhovoru Shoemaker. Tato politika Applu, která upřednostňuje systémové aplikace před těmi nezávislými, poškozuje celou řadu aplikací. Kromě aplikací pro telefonování a IM komunikaci jsou postiženy třeba alternativní aplikace pro přístup k e-mailu nebo e-mailová prohlížeče.

Ačkoli uživatel může používat jakoukoli alternativní aplikaci či prohlížeč, systémové aplikace vždy budou mít podstatné výhody, kterým aplikace třetích stran nemohou konkurovat. Internetový odkaz se třeba po kliknutí vždy otevře v Safari, klepnutím na e-mailovou adresu je otevřena výchozí aplikace Mail a podobně. Ještě nedávno navíc internetové prohlížeče nesměly využívat stejný engine jako Safari a bylo jim tedy znemožněno, aby stránky načítaly stejně rychle.

Pokud jde o schvalování aplikací, Shoemaker se vyjádřil, že především zpočátku existence App Storu probíhalo schvalování tak trochu metodou pokus-omyl. V roce 2009 například došlo k menšímu skandálu, když do obchodu s aplikacemi pronikla hra „Baby Shaker“, jejímž smyslem bylo dostatečně třást miminkem, aby přestalo plakat. Shoemakerovi prý tehdy volal sám Steve Jobs.

„Steve situaci vyhodnotil jednoznačně. ,Jsi blbec a zaměstnáváš blbce’, řekl mi do telefonu. Byla to jedna z nejlepších konverzací, kterou jsem se Stevem měl. Byl stručný a šel k věci. Pak zavěsil telefon,“ zavzpomínal v rozhovoru Shoemaker.

Skandály se App Storu nevyhýbají ani v jeho moderní éře. Vášně budí schvalování některých kontroverzních aplikací i naopak zamítání jiných. Pokud bychom se podívali na případy z poslední doby, nejzajímavější je asi kauza okolo aplikace, která funguje v Saúdské Arábii a má mužům zjednodušovat kontakt se státní zprávou. Součástí je ale i funkce, v rámci které mohou muži sledovat polohu svých žen a udělovat či odebírat jim právo na cestování. Aplikace přirozeně vyvolala vášně mezi ochránci práv a odstranění této aplikace požadoval dokonce i americký Kongres.

Naopak červenou dostalo od Applu mnoho aplikací, které konkurují jeho systémovému nástroji Čau u obrazovky. V The New York Times byla zveřejněna zpráva, dle které se vývojáři aplikací pro správu času u obrazovky a pro rodičovský dohled potýkají s odstraňováním svých aplikací z App Storu, či s příkazy k výraznému omezení funkčností svých produktů.

Dle New York Times Apple za poslední rok výrazněji omezil či odstranil z App Storu 11 ze 17 nejstahovanějších aplikací pro monitoring času u obrazovky a rodičovský dohled. Někteří vývojáři proto museli zavřít podnik, nebo jsou na pokraji krachu. V únoru byla z App Storu stažena například aplikace OurPact, která kategorii aplikací pro rodičovský dohled vévodila s 3 miliony staženími a z App Storu údajně plynulo 80 % příjmů firmy.

Apple v takovýchto situacích často argumentuje ochranou soukromí uživatele a aplikace zakazuje či odstraňuje právě pod touto záminkou. Je ale velice obtížné vyhodnotit, kdy je tento argument pádný. Určitě je dobře, že Apple klade na ochranu soukromí a dat uživatele velký důraz a chrání jej. Problémem ale je, že takovýto arbitrární dohled může firma snadno zneužít a zvýhodňovat vlastní aplikace oproti těm nezávislým.

Funkce Čas u obrazovky na iOS 12 (Foto: Apple)

V posledních měsících se pak hodně řeší také boj Applu se Spotify a s Netflixem, takže v rozhovoru přirozeně došlo i na něj. Největším problémem pro služby jako Spotify je, že jelikož si Apple z předplatného vezme provizi 30 %, jeho vlastní Apple Music je tím velmi zvýhodněna. Apple navíc chystá i vlastní konkurenci pro Netflix a stejný problém v rámci cenové války tedy nastane i zde. „Velice se bojím o férovost konkurenčního boje,“ prohlásil Shoemaker v rozhovoru hned několikrát a dodává, že se Netflix a Spotify neférového zacházení obávají oprávněně.

Pokud vás problematika férové soutěže v rámci App Storu zajímavá více, Phillip Shoemaker se k problematice rozepsal ve svém blogovém příspěvku. Problematika je v něm přehledně rozebrána a Shoemaker sám navrhuje řadu konkrétních změn, které by mohly spravedlivé soutěži pomoci a přinesly by rovné podmínky pro všechny.

Komentáře