Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Craig Federighi ujišťuje, že vzhled macOS aplikací portovaných z iOS bude v Catalině plně odpovídat desktopu
Foto: Apple

Project Catalyst, který umožňuje snadný převod iOS aplikace do macOS, je jednou z nejdiskutovanějších novinek letošního WWDC a možná i jednou z nejvýraznějších aktualizací pro desktopový operační systém Applu za několik let. První výsledky portování tabletových aplikací na počítače byly uvedeny už na loňské konferenci – macOS Mojave dostalo Diktafon, Akcie, Domácnost a News.

Potenciál představeného přístupu byl velký, ale s provedením mnoho uživatelů (a vývojářů) spokojených příliš nebylo. V zásadě se potvrdily obavy, že portované aplikace budou především snahou Applu o oživení macOS a budou vypadat jako obrazovka iPadu zobrazující se na displeji počítače.

Craig Federighi nyní potvrdil dvě věci: tyto čtyři aplikace dostanou nové funkce umožněné plnohodnotným spuštěním Project Catalyst a jejich design se změní tak, aby lépe zapadl do počítačového operačního systému.

Nativní Twitter pro macOS vytvořený pomocí Catalystu

Zdůraznil přitom, že původní podoba portovaných aplikací nebyla dána technologickým omezením, ale preferencemi vývojářů, kteří pracovali uživatelském prostředí jejich desktopové verze: „Když jsem četl některé první recenze těch aplikací, lidi říkali: ‚Ta technologie samozřejmě způsobuje, že dělají věci, co nepůsobí jako Mac.‘ Upřímně, 90 % z toho byla rozhodnutí designérů.“ Při práci na nových verzích se v reakci na to tým Applu rozhodl, že se „musí vyvíjet spolu s uživatelskou základnou okolo estetiky a zkušeností s Macem“. Proto se v aplikacích provedly jisté změny.

Kromě designových úprav se změní i fungování aplikací na technologické úrovni, kde Project Catalyst umožňuje mnohem užší propojení mezi AppKitem, souborem nástrojů pro vývoj aplikací pro macOS a UIKitem, souborem nástrojů pro vývoj aplikací pro iOS. U loni představené čtveřice aplikací vývojáři zjistili, že jsou rozdělené jakoby na dvě poloviny odpovídající „iOS části“ a „macOS části“ a obě z nich v systému běžely jako samostatné procesy. To se s Catalystem mění. „Stal se z toho mnohem víc nativní framework [aplikační rámec] pro Mac, takže aplikace, které jsme vytvořili loni, automaticky dostaly upgrade,“ řekl Federighi.

Craig Federighi (Foto: Apple)

Diktafon, Akcie a snad ani Domácnost pravděpodobně nepatří mezi vysoce používané aplikace na macOS a už jejich koncept odpovídá spíše telefonu nebo tabletu. Kurátorský zpravodajský agregátor News je ale na americkém trhu velmi populární a jeho neuspokojivá podoba na desktopu tedy byla přímo v centru pozornosti. Aplikace na macOS působila nepřehledně a bylo složité se v ní pohybovat, hledat to, co uživatele zajímá a sdílet vybrané články.

Jako příklad mnohem lepšího převodu iOS aplikace na Mac je aplikace Podcasty v novém macOS Catalina, která je jedním z výsledků rozpadu iTunes. Mezi verzemi pro obě platformy jsou zjevné silné paralely, Podcasty na desktopu ovšem využívají typické prvky jeho uživatelského rozhraní a dostaly některé rozšířené funkce. Velice podobně by v macOS Catalina měly být upraveny také Diktafon, Akcie, Domácnost a News, které by se tam měly objevit s příchodem veřejné zkušební verze. Ta se s nejvyšší pravděpodobností objeví v průběhu července.

Federighi nedávno v podcastu zmínil, že Project Catalyst je v kombinaci s novým, sofistikovanějším iPadOS nastaven tak, aby vývojáře podněcoval k vytváření kvalitnějších aplikací pro obě platformy. V ideálním případě by to spíše než roztahování mobilních aplikací na desktopu mělo znamenat upravování desktopové zkušenosti pro tablet. Hlavně by to ale mělo znamenat rychleji se rozšiřující nabídku aplikací pro oba typy zařízení, protože se vývojáři nebudou muset rozhodovat, se kterým kódem se naučí pracovat.

Komentáře