Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Designové studio, které navrhlo základní koncept Apple Storů, přišlo s nápadem, jak obnovit poničenou Notre-Dame
Foto: Eight Inc.

Patnáctý den letošního dubna se do kulturní a náboženské historie Francie a prakticky celého světa zapsal velmi smutnou zprávou. Slavnou katedrálu Notre-Dame, která se nachází v centru Paříže, totiž zasáhl masivní požár a výrazně poškodil její gotickou střechu včetně ikonického sanktusníku, jenž se pod náporem ohně kompletně propadl.

Rázem o tomto neštěstí začala informovat přední světová média a začaly se objevovat první náznaky podpory na obnovu, a to i od společností jako Apple prostřednictvím Tima Cooka na Twitteru. Současně začaly – i na popud francouzské vlády – vznikat různé návrhy, jak by Notre-Dame mohla být zrekonstruována.

Foto: Olivier Mabelly / Flickr

Šlo o celý zástup zajímavých (mnohdy až šílených) konceptů, v nichž se angažovali i například Slováci ze studia Vizum Atelier včetně britské architektonické skupiny Norman + Foster, která je ve světě Applu známá hlavně pro své návrhy prodejen Apple Store a také sídla Apple Park. Nově se připojuje i designové studio Eight Inc.

To je – podobně jako Norman + Foster – v jablečných kruzích známé pro navržení základního konceptu pro Apple Story, od kterého se firma dodnes odvíjí. Vše začalo ještě za éry Steva Jobse (rok 2001), který se právě na Eight Inc. obrátil s tím, že chce vytvořit nové, nevšední místo pro zákazníky.

Eight Inc. následně začalo navrhovat různé styly, na jakých by Apple Story po celém světě mohly být založeny, až dospěly k názoru, že nejlepší cestou bude sklo. Proto je například prodejna na newyorské Fifth Avenue v podobě skleněné krychle a proto je na několika pobočkách kladen velký důraz na masivné skleněné schody a doplňky.

Na skle ostatně Eight Inc. staví i pro kýženovou obnovu Notre-Dame. Jak střecha, tak sanktusník i část vitrážových oken by dle jejich plánů měly být vytvořeny z odolných strukturálních skleněných panelů, které by nepotřebovaly žádné podpůrné prostředky k tomu, aby na katedrále stabilně držely.

Foto: Eight Inc.

Zároveň by co nejvěrněji kopírovaly původní vzhled Notre-Dame, což vnímá CEO Eight Inc. Tim Kobe za naprostý základ. „Věřím, že tento přesný příklad francouzské gotické architektury vyžaduje hluboký respekt a porozumění historie jako takové včetně záměru původního designu,“ dodává pro magazín Dezeen.

Foto: Eight Inc.

Nyní je otázkou, zdali se tento návrh francouzské vládě v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem zalíbí. Rozhodně mají z čeho vybírat, o čemž je možné se přesvědčit i na sesterském magazínu CzechCrunch, kde bylo TOP 10 návrhů na rekonstrukci Notre-Dame shrnuto.

Foto: Eight Inc.
Foto: Eight Inc.

Komentáře