Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Digitalizovat občanky skrze iOS budou moci i Češi. Vnitro uvádí horizont jednoho roku
Foto: Apple

Je tomu pár dní, co německé Ministerstvo vnitra oznámilo, že s příchodem iOS 13 začne pro své občany vypouštět do oběhu vládní aplikaci, díky níž si budou moci do telefonu prostřednictvím technologie NFC nahrát občanský průkaz v digitální podobě. Logicky se tak jednalo o velkou zprávu, jelikož digitalizace občanek patří mezi velmi skloňované problematiky a vzhledem k tomu, že většinu karet lze mít už pouze v telefonu, dávalo by to velký smysl.

Stejně jako Němci to vnímají například Britové nebo Japonci, kteří podobné plány taktéž avizovali. České občany pak může potěšit, že i tuzemská vláda nad touto možností přemýšlí a jak sdělilo české Ministerstvo vnitra magazínu AppleCrunch, nemá mít tato implementace příliš dlouhého trvání. Podle jeho vyjádření by příležitost nahrát si do iPhonu digitální verzi občanského průkazu měla být dostupná v rámci jednoho roku.

„Ministerstvo vnitra v tuto chvíli zkoumá technologické a bezpečnostní možnosti mobilních aplikací ve spojení se serverovými technologiemi Národní identitní autority a je pravděpodobné, že v perspektivě přibližně jednoho roku nabídneme občanům podobné řešení, jako budou mít na podzim občané v Německu,“ říká Jiří Korbel z odboru tisku a PR MV ČR.

Koncepčně má být celá věc téměř totožná s tou, se kterou vyrukují Němci. Na iPhonech podporujících technologii NFC, kterou Apple nově zpřístupňuje i pro vývojáře třetích stran, si tak občané (a zároveň uživatelé jablečných telefonů) budou moci stáhnout dedikovanou aplikaci, do níž bude nahrána digitální variace občanky. Tím odpadne nutnost nosit ji s sebou a bude zároveň efektivnější pro řadu situací.

„Řešení bude založené na mobilní aplikaci, která bude po zaregistrování sama prostředkem pro vzdálenou elektronickou identifikaci a autentizaci. Jakmile bude aplikace zaregistrována na konkrétní elektronickou identitu občana, bude možné s ní přistupovat jak do systémů veřejné správy, tak teoreticky i prostřednictvím bezdrátových technologií v telefonech procházet (například letištěm),“ dodává Korbel.

Náhled na digitální studentskou kartičku v aplikaci Wallet (Foto: Apple)

Nyní je otázkou, zdali se vládě podaří tento výhled dodržet a skutečně v průběhu příštího roku nabídnout takové řešení, které by většina uživatelů iPhonů (potažmo telefonů s Androidem) ocenila. Pak by totiž bylo možné mít všechny standardní, důležité karty přímo v mobilním zařízení bez nutnosti je mít fyzicky po ruce.

Komentáře