Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Dlouhý stisk namísto přítlaku. iOS 13 opravdu naznačuje konec funkce 3D Touch
3D Touch (Foto: Marques Brownlee / YouTube)

Apple má ve zvyku čas od času zabíjet funkce, které jsou pro uživatele klíčové a nedají na ně dopustit. Typickým příkladem může být například odstranění populárního konektoru MagSafe z MacBooků nebo zaříznutí sluchátkového jacku. Jakmile Tim Cook a jeho tým navrženým prvkům již nadále nevěří, zkrátka je eliminuje, ať se to lidem líbí, nebo ne. A podobný scénář s největší pravděpodobností čeká i funkci 3D Touch.

Ostatně se o tom spekulovalo již několik týdnů zpět, a to konkrétně v souvislosti s uvedením nových generací iPhonů, které přijdou v září. Ty by se totiž měly zbavit senzoru tlaku pod displejem, na kterém je 3D Touch založen, a fungovat pouze na metodě dlouhého stisku jako iPhone XR s funkcí Haptic Touch, což je marketingové pojmenování zmíněného dlouhého podržení prstu s cílem vyvolání rychlé volby bez nutnosti chodit dovnitř aplikace.

Foto: Brandon Butch / YouTube

Byť obě možnosti fungují prakticky stejně (uživatelé se doberou stejného výsledku u 3D Touch i Haptic Touch), metoda dlouhého stisku je znatelně pomalejší. Navíc je podmíněna „odděláním“ prstu z displeje pro vyvolání nabídky, což u 3D Touch není. Tam stačí silněji stisknout, mít prst stále na ikoně a rychlá volba se objeví. Jsou to sice detaily, ale pro uživatele, kteří používají 3D Touch denně a museli by přesedlat na Haptic Touch, to může být relativně problém.

Pokud by se tedy Apple skutečně rozhodl nahradit 3D Touch za Haptic Touch, bylo otázkou, zdali by se to týkalo pouze nových iPhonů s tím, že u původních (podporovaných) generací by fungoval, nebo by šlo o plošné nahrazení v závislosti na operačním systému. A nyní to vypadá, že jde o možnost číslo dvě. Nedávno představený iOS 13 totiž jasně vykazuje známky toho, že s 3D Touchem nepočítá a bude nabízet právě Haptic Touch.

3D Touch (Foto: Marquees Brownlee / YouTube)

Dokazují to jak první testy beta verze iOS 13 (byť to ještě nemusí být definitivní), tak i zmínky od samotného Applu, který na webu propaguje funkce Peek a Quick Actions. U nich se vyloženě píše, že jejich aktivace je možná způsobem „press and hold“. Bez náznaku metody na základě přítlaku. Jednoduše řečeno: všechna zařízení s iOS 13 budou Haptic Touchem přebíjet 3D Touch a i když by byl nový operační systém nainstalován například na iPhone 8, který 3D Touch podporuje, tak či tak bude nahrazen dlouhým stiskem.

Vedle toho, že je Haptic Touch pomalejší a ne tolik „elegantní“ jako 3D Touch, ztrácí i třeba takzvaný Peek and Pop, což je užitečné například na webu, kdy uživatel chce otevřít odkaz přítlakem. To s Haptic Touchem mizí, jelikož se otevíraný web nezobrazí na celé ploše, ale pouze v malém okně.

Funkcionalita mimo jiné dorazí i na iPadOS, respektive na iPady, kde jakákoliv možnost rychlé volby dlouho chyběla. Takové sjednocení rozhodně uživatelé obou platforem ocení a jde tak nejspíš o jedinou značnou výhodu, která tato změna přináší.

Komentáře