Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Duet Display ani Luna Display nekončí. Vývojáři věří, že oproti funkci Sidecar na macOS Catalina nabídnou více
macOS Catalina například umí nativně používat iPad jako druhý displej

Jednou z velice příjemných novinek v systému macOS Catalina, kterou Apple představil na pódiu v rámci vývojářské konference WWDC, je funkce nazvaná „Sidecar“. Díky té lze (bezdrátově i pomocí kabelu) připojit k počítači iPad a využívat jej coby šikovný sekundární monitor. Velkou výhodou navíc je, že iPad v takovém případě neposlouží jen jako pasivní zobrazovač, ale v kombinaci s Apple Pencil i jako plnohodnotný grafický tablet. To je skvělá zpráva pro uživatele, ale o něco menší radost z ní mají vývojáři aplikací Luna Display či třeba Duet Display.

Dlouhodobě v segmentu nástrojů, které umožňují připojit iPad coby monitor k Macu, vládla aplikace Duet Display a příchod systémové funkce Sidecar má potenciál být pro vývojáře této aplikace až likvidační. Šéf studia Rahul Dewan se ale nevzdává. Na konkurenci byl dle vlastních slov připraven a již v létě jeho firma uvede významné novinky, díky kterým má Duet Display zůstat relevantním nástrojem i po příchodu macOS Catalina.

„Věděl jsem, že je toto něco, co se může kdykoli stát. Čekal jsem to od první dne, takže o žádné velké překvapení se nejednalo. Pouze o potvrzení. Pět let v řadě jsme byli mezi top 10 aplikacemi pro iPad, takže jsme v zásadě dokázali, že je pro tuto funkci na trhu místo,“ sdělil Dewan magazínu TechCrunch.

Rahul Dewan navíc v interview nastínil i další vývoj Duet Display, který má aplikaci udržet na výsluní. „Posledních dva roky máme naplánováno, že se staneme primárně firmou poskytující nástroje pro vzdálený přístup pro lidi, kteří pracují na dálku, a pro ty, kteří hodně cestují.“ Do budoucna by se tedy Duet Display měl stát primárně nástrojem, který umožní snadno na dálku přistupovat k datům ve vlastním počítači, což ocení především lidé pracující v pohybu.

Kromě digitální nomádů bude Duet Display nad systémovou funkcí Sidecar nadále vítězit u majitelů starších Maců. Mezitímco Duet Display běží na každém Macu se systémem OS X Mavericks a novějším, novinka Sidecar bude fungovat jen na novějších počítačích a využijí ji jen majitelé následujících strojů:

  • Mac 27″ – 2015 a novější
  • MacBook Pro – 2016 a novější
  • Mac Mini – 2018
  • Mac Pro – 2019
  • MacBook Air – 2018
  • MacBook – 2016 a novější
  • iMac Pro
Foto: Astro HQ

Co se týče aplikace Luna Display, ta dorazila výrazně později, ale oproti Duet Display přinesla jednu zásadní výhodu. Tou je kombinace profesionální grafické aplikace a hardwarového zařízení pro připojení k počítači, které umožňuje kvalitnější propojení Macu s iPadem s nižší latencí. Oproti čistě softwarovým řešením pro přenos obrazu z Macu do iPadu je Luna Display o mnoho vhodnější k externímu přehrávání videa. iPad si s videem z Macu poradí lépe, jelikož přehrávání pomáhá i grafický výkon počítače.

Luna Display od vývojářů aplikace Astropad se stejně jako Duet Display z trhu zmizet nechystá. CEO firmy Matt Ronge si totiž myslí, že ačkoli je Sidecar solidním řešením pro masy, dostatečnou kvalitu pro kreativní profesionály přinese jen právě Luna Display a doprovodná aplikace Astropad. Jen tato kombinace jim totiž údajně přinese dostatečně individualizovaný nástroj s pokročilou podporou práce v týmu. Použít se navíc dá i jako hlavní a jediný displej pro Mac mini, což funkce Sidecar neumožňuje. I tak ale Matt Ronge neponechává nic náhodně a již proklamuje, že „zářnou budoucnost“ svého nástroje vidí ve Windows.

Foto: Astro HQ

Stejně jako Duet Display, i Luna Display bude stále důležitou alternativou pro majitele staršího hardwaru. Luna Display a jeho doprovodnou aplikaci lze využívat na jakémkoli Macu alespoň z roku 2012 a na všech tabletech Applu od iPadu 2. Například AppleInsider sice varoval, že pro optimální využívání nástroje není vhodný starší tablet, než je iPad Air, ale i tak je podpora funkce o mnoho širší, než je tomu v případě systémové novinky Sidecar.

Foto: Astro HQ

Bude zajímavé sledovat, jak se budou oba nástroje vyvíjet dál a jak dlouhá je čeká budoucnost. Není ničím výjimečným, že vývojáři přijdou s natolik zajímavými funkcemi a vylepšeními, že výrobce operačního systému zatouží podobnou funkci integrovat přímo do systému a poskytnout ji tak všem svým uživatelům. Někdy Apple, Microsoft či třeba Google šikovné vývojářské studio koupí, aby mu pomohlo danou funkci integrovat, jindy technologický gigant funkci jen „okopíruje“, což pro vývojáře původní aplikace může znamenat značné problémy.

Pro uživatele by nicméně bylo dobré, kdyby Duet Display a Luna Display na trhu vydržely a vyvíjely na novinku Sidecar patřičný tlak. Jen tak totiž bude Apple motivován neusínat na vavřínech a Sidecar dále vylepšovat.

Komentáře