Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iOS aplikace vývojářů třetích stran sledují uživatele bez jejich vědomí. Apple se to chystá změnit

Včera jsme informovali o otevřeném dopisu, ve kterém technologické společnosti jako Apple, Google, WhatsApp a další ostře kritizovaly návrh britského Vládního komunikačního ústředí na odesílání zpráv uživatelů třetím stranám v podobě vládních bezpečnostních orgánů bez jejich vědomí. Deník The Wall Street Journal shodou okolností v té samé době vydal zprávu, kde popisuje sledování uživatelů aplikací a posílání dat do firem jako Facebook a Google bez vědomí uživatelů. Jelikož jsou takové aplikace i v App Storu, Apple má v plánu tento fenomén výrazně omezit.

Pro upřesnění, sledování aktivity uživatelů a odesílání informací o nich technologickým firmám není zdaleka takový zásah do soukromí, jaký navrhovala britská bezpečnost. Tyto informace většinou nezahrnují osobní data nebo konverzace a jejich hlavním účelem je zjistit, jak lidé aplikace používají a na co se tedy soustředit v dalším vývoji. Další analytické nástroje se zaměřují například na cílenou reklamu. S problematičtějšími aplikacemi, které (ačkoliv snad nezáměrně) mohou získávat i osobní data uživatelů, se Apple vypořádával už v únoru.

Foto: Zach Frailey / Flickr

Redaktorka magazínu s kolegou otestovala 80 aplikací pro iOS, z nichž mnohé jsou určené pro děti a Apple je propaguje na hlavních stránkách příslušných kategorií. Například dětská aplikace Curious World v sobě obsahuje až sedm různých nástrojů pro sběr dat a Facebooku odesílala informace jako jméno, věk a každou knihu, kterou uživatel otevřel.

Jedním z problematických aspektů analytických nástrojů v aplikacích je už samotný fakt, že si jich uživatel většinou vůbec není vědom a není mu ani poskytnuta jakákoliv možnost změnit nastavení soukromí. Nastavení v iOS pár položek obsahuje, ty se ale týkají jen přístupu aplikací k různým funkcím zařízení a ne sdílení dat.

Existují sice VPN nástroje od vývojářů třetích stran, opět ale platí, že uživatelé si většinou nejsou vědomi, že by je mohli používat, natož jak. Apple a Google by se tedy jako vývojáří dvou hlavních mobilních operačních systémů měly snažit o snižování množství dat, které aplikace o uživatelích sbírají, zvýšení transparentnosti celého procesu a případně umožnit nastavit, co jsou ochotni sdílet. Je jasné, že vývojáři potřebují sbírat nějaká data o používání svých aplikací, ale nemělo by se to dít bez vědomí a explicitního souhlasu uživatelů.

Mluvčí Applu řekla, že „Apple pro účely soukromí a bezpečnosti nevidí, jaká data se uživatelé rozhodnou s vývojáři sdílet a nevidí, co vývojáři dělají na svých serverech.“ The Wall Street Journal od interního zdroje společnosti zjistil, že se Apple chystá omezit analytické nástroje v aplikacích v dětských kategoriích a později by se omezení měla rozšířit i do dalších kategorií.

Oficiálně budou tyto kroky potvrzeny možná už na zítřejší úvodní přednášce WWDC. Apple si při jejich případném zavádění bude muset dávat pozor, aby nemohly být interpretovány jako další zvýhodňování vlastních aplikací, jelikož je to nyní potenciálně velký problém pro budoucnost App Storu.

Komentáře