Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPad vstupuje do nové éry, poběží na iPadOS a přiblíží se desktopu

Apple se již dlouho snaží své iPady pozicovat coby něco, co nahradí počítač. Reálně se to ale firmě ale zatím příliš nedaří a je jen velice málo lidí, kterým tablet dokáže desktop či notebook plně nahradit. Jednou z hlavních překážek pro to, aby se iPad mohl stát plnohodnotným pracovním nástrojem, je jeho operační systém, který je oproti tomu desktopovému velice omezený. Nyní ale Apple podstoupil důležitý krok k tomu, aby se z iPadu nástupce klasických počítačů skutečně jednou mohl stát.

Apple na letošní vývojářské konferenci WWDC představil nový systém iPadOS a jasně tak ukázal, že iPad již nepoběží jen na zvětšené verzi mobilního systému pro iPhone. iPadOS samozřejmě z iOS stále vychází (a získá stejné novinky jako iOS 13), ale v Applu již dozráli k tomu, aby systém pro tablety poprvé alespoň formálně oddělili a ukázali tak, že to s ním myslí vážně. Ačkoli tedy novinek není až tak obrovské množství, Apple dnes ukázal, že jeho iPad stojí na prahu nové éry.

S iPadOS Apple pokračuje v tom, co již na iPadu započaly poslední verze iOS. Nový systém dále rozšiřuje možnosti práce v režimech Slide Over a Split Screen, čímž uživateli umožňuje efektně pracovat s více okny naráz. Uživatel zároveň může využívat různé sady oken a přepínat mezi nimi i do té míry, že jednu jedinou aplikaci využívá v mnoha různých módech a kombinacích.

Na iPad vedle toho dorazila nová podoba domovské obrazovky, která je obohacena o panel s widgety. Tím Apple ukazuje, jak se iPadOS může postupně proměňovat tak, aby byl lépe využit jeho velký displej. iPadOS (stejně jako watchOS či tvOS) asi nikdy nezapře svůj původ, ale je zřejmé, že by se měl v budoucnu dočkat dalších vylepšení, které budou plně využívat jeho potenciál.

Počítač se od přerostlého chytrého telefonu, kterému se iPad místy podobá, liší například pokročilostí práce se soubory. A právě na tomto poli činí iPadOS důležitý krok. Aplikace Soubory (Files) totiž nově nabízí mnohem pokročilejší funkce, jako je zobrazení ve sloupcích, přístup k rychlých akcím, možnost sdílet složku, zip a unzip souborů a nově jsou rovněž plně podporovány USB disky a SD karty.

Plnohodnotný desktop se od mobilního zařízení liší také při prohlížení webu a i na tomto poli přináší iPadOS dlouho očekávanou novinku. Safari pro iPad bude nově weby otevírat v plnohodnotném desktopovém zobrazení a uživatel se tedy již nebude muset spokojit jen s přerostlou mobilní verzí webu. Součástí Safari pro iPad je navíc nově i plnohodnotný manažer pro stahování souborů.

Čím se iPad od počítačů liší naopak v pozitivním smyslu slova, je podpora Apple Pencil. Speciální stylus od Applu vyniká svou extrémní přesností a bleskovou odezvou, přičemž na tomto poli udělal Apple další pokrok. V iPadOS byla latence Apple Pencil snížena z 20 ms na neuvěřitelných 9 ms.

Vylepšení se navíc dočkalo i rozhraní editačních nástrojů Apple Pencil. Speciální paletu lze nyní snadno přesouvat jakkoli po displeji a ukotvit ji, kde se uživateli zrovna hodí. Anotační paleta navíc bude dostupná i v aplikacích třetích stran a příjemnou novinkou je rovněž možnost pořídit screenshot pohybem Apple Pencil z rohu displeje.

iPadOS přináší rovněž vylepšení na poli práce s textem. Pouhým sevřením tří prstů lze nově text kopírovat a roztažením prstů jej vkládat. Švihnutí tří prstů do strany pak poslouží místo tlačítka pro odvolání akce a již tedy není nutné třást iPadem. Pokročilejší uživatele potěší podpora alternativních fontů, které bude možné stahovat z App Storu.

S iPadem pak souvisí ještě další zásadní novinka a tou je funkce Sidecar, kterou Apple představil jakožto součást macOS. Díky této funkci bude totiž možné iPad využívat jako plnohodnotný sekundární displej k Macu, a to jak s kabelem, tak bezdrátově. Díky této funkci a podpoře Apple Pencil navíc iPad poslouží i jako skvělý nástroj pro grafiky. Ti totiž nově iPad k Macu využijí nejen jako druhou zobrazovací plochu, ale také jako grafický tablet.

Komentáře