Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Jony Ive se vzdává práce v Applu, ale nikoliv pro Apple. S firmou bude nadále spolupracovat
Jony Ive a Tim Cook (Foto: Apple)

Stejně jako každá firma i Apple čelí odchodům svých mnohdy klíčových zaměstnanců, což je i případem nedávné výpovědi šéfky maloobchodního prodeje Angely Ahrendts. Včera večer se nicméně na povrch dostala taková personální zpráva, kterou by jen málokdo čekal. Ze společnosti odchází její dlouholetý šéfdesignér Jony Ive.

Jonyho Ivea asi nemá smysl žádnému fanouškovi Applu blíže představovat. Byl to právě on, který navrhl vzhled nejúspěšnějšího produktu Applu – iPhonu. Stál také za designem iPodů, Maců, iPadů nebo AirPodů. Zkrátka téměř každý úspěšný hardware, který Apple za posledních 27 let představil, měl Iveův rukopis.

Jeden z nejvlivnějších designérů moderní doby totiž do Applu formálně nastoupil v roce 1992, nicméně až se zpětným příchodem Steva Jobse o tomto 52letém Britovi začalo více mluvit. Vliv měl obrovský a právoplatně si vysloužil nejen celou řadu prestižních designérských ocenění, ale také byl byl vyznamenán Řádem britského impéria v roce 2006 a roku 2012 povýšen do hodnosti rytíře.

Foto: Apple

Logicky tak zpráva o jeho odchodu, kterou uveřejnil samotný Apple, musela každého příznivce cupertinské firmy minimálně zaskočit. Včetně burzy, kde akcie Applu klesly hned po oznámení o jedno procento. Jak to ale bude dál?

Ive rozjíždí vlastní byznys, ale na Apple nezanevře

Klíčovým důvodem pro odchod z Applu, který má oficiálně proběhnout koncem roku, má být nový byznys, který rozjíždí společně se svým kamarádem, kolegou a uznávaným designérem Marcem Newsonem. Jmenovat se bude LoveFrom.

Vtip je ale v tom, že se sice vzdává práce v Applu, ale nikoliv práce pro Apple. Mezi prvními klienty jeho designového studia totiž bude právě jeho dlouholetý chlebodárce, se kterým bude velmi úzce spolupracovat na řadě prémiových projektů.

„Jony je jedinečnou ikonou ve světě designu a jeho role ve znovuzrození Applu nemůže být přehlížena. Od iMacu v roce 1998 až po iPhone a ambice v Apple Parku, do kterého vkládal tolik energie a péče,“ dodává CEO Applu Tim Cook a potvrzuje, že rozhodně nebudou přetrhávat profesní vazby.

Spolu s jeho odchodem se ale naruší vazby v nejvyšším managementu firmy. Protože Apple na jeho pozici zatím nebude mít náhradu, budou se lídři designových týmů Evans Hankey (viceprezident industriálního designu) a Alan Dye (viceprezident designu uživatelských prostředí) zpovídat přímo provoznímu řediteli Jeffu Williamsovi, který například vedl i vývoj Apple Watch.

„Téměř po 30 letech a nespočtu projektů jsem velmi pyšný na to, co jsme udělali pro vytvoření designového týmu, procesu a kultury v Applu. Dnes je silnější a mnohem talentovanější než kdy dříve. Týmu se bude pod vedením Evanse, Alana a Jeffa (mých blízkých spolupracovníků) nepochybně dařit,“ dodává ke svému chystanému odchodu Ive.

V centru bude zdravotnictví a nositelná elektronika

Iveovi se v příštím roce rozvážou ruce a bude moci pracovat na zcela nových projektech. Hlavním středem zájmu by měly být produkty se zaměřením na zdravotnictví a obecně nositelnou bázi, což jsou i dvě klíčové oblasti Applu. Mimo jiné však bude prosazovat i takové projekty, ke kterým cítí vášeň. Zatím však není známé, co to bude.

Komentáře