Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Konec iTunes, jednotné aplikace nebo samostatnost Apple Watch. Apple na WWDC započne novou éru

Není tomu tak dávno, co jsme pro vás sepsali ucelený souhrn o tom, co velmi pravděpodobně přinese první (hlavní) den očekávané vývojářské konference WWDC, která startuje dnes v 19:00 SELČ. Byť se může zdát, že nové funkce v rámci iOS, macOS, watchOS a tvOS jsou těmi hlavními body, okolo nichž se celá akce bude točit, nemusí tomu být tak. Široká veřejnost totiž nejspíš bude svědkem dosud nejzajímavější proměny Applu od roku 2007, kdy dorazil první iPhone.

Pokud sledujete kroky cupertinské firmy z posledních měsíců, asi tušíte, že se už nechce spoléhat pouze na prodeje hardwaru, konkrétně iPhonů. Nové směřování potvrdila hlavně březnová událost, na které tým Tima Cooka vyrukoval pouze se službami (s výjimkou fyzické Apple Card), přičemž většina nastavených na předplatitelský model. Dnešní úvodní den WWDC pak bude v tomto duchu pokračovat.

Nepůjde však o představení dalších předplatitelských platforem. Půjde především o nastínění nové éry hardwarových produktů a aplikací, která se neodvíjí pouze od úspěchu iPhonu. Tímto plánem si je ostatně jistý i Mark Gurman z agentury Bloomberg, jenž jablečný svět podrobně sleduje a zpravidla přichází s přesnými informacemi.

Jedna verze aplikace vládne všem

Hned na úvod je vhodné si připomenout, nad čím Apple již několik let přemýšlí. Protože ví, že ekosystém (respektive spolehlivé provázání hardwaru a softwaru) je hlavním klíčem k úspěchu a uživatelské spokojenosti, bude se snažit vývojářům postupně zpřístupňovat takové nástroje, na základě kterých by mohli vytvořit jednu aplikaci fungujících na všech operačních systémech.

Jinak řečeno: jakmile vývojář naprogramuje konkrétní aplikaci pro iOS, bude automaticky dostupná i na macOS (potažmo watchOS) a naopak. To by zjednodušilo a zefektivnilo nejen celých proces pro samotné tvůrce, ale ve výsledku také uživatelské zážitky z používání, jelikož by například dostávali kýžené aktualizace současně na všechny verze (na iPhone, iPad a Mac).

Na druhou stranu si je nutné uvědomit, že tato proměna nemusí přijít hned: podle všeho je celá věc obklopena tolika specifickými parametry, že může trvat roky, než to budou vývojáři a uživatelé brát jako samozřejmost. Na WWDC by nicméně měly být představeny první střípky tohoto směřování.

iPad jako náhrada počítače (znovu)

Apple stále věří, že iPad jako celek dokáže nahradit klasické desktopové platformy. Rádi by tomu chtěli věřit i uživatelé (a že existuje celá řada, kterým se povedlo nahradit počítač za iPad), nicméně to má jeden háček: operační systém. Byť se Apple snaží iOS neustále posouvat kupředu, stále jde o mobilní systém, který má zkrátka své limity.

iOS 13 má nicméně přinést takové změny, které by tuto propast postupně zacelovaly. Především by se mělo jednat o zlepšení domovské obrazovky, která by nabízela nové prvky pro „počítačovější“ využití, a také příchod dedikovaných funkcí pro lepší používání vícero aplikací současně.

Nezávislost Apple Watch

Dalším cíl Applu se týká i Apple Watch, které se těší čím dál větší oblibě. Jak už napověděla integrace mobilního připojení (Cellular) v generaci Series 3, kalifornská firma se bude i nadále snažit, aby se její hodinky jednou staly „samostatnou jednotkou“ a nebyly závislé na iPhonu.

Apple do Apple Watch vkládá obrovské množství důvěry. Jednou by se mohly stát zásadním produktem (Foto: Apple)

V rámci watchOS 6 tak má představit nový App Store, který by byl součástí pouze Apple Watch, nové aplikace v podobě kalkulačky nebo diktafonu a také inovované funkce pro odesílání zpráv. Byť může jít zatím o malé kroky, Apple jednoznačně směřuje k tomu, aby Apple Watch jednou fungovaly zcela samostatně a možná tak nahrazovaly iPhone jako takový.

Rozšíření nativních aplikací a lepší Zdraví

Vzhledem k tomu, že se na App Storu vyskytuje celá řada aplikací, které mohou plnohodnotně nahrazovat takřka jakékoliv systémové aplikace, bude se Apple snažit, aby tento trend alespoň částečně změnila. Proto se chystá zásadně inovovat aplikace jako Mapy, Zprávy, Apple Books, Home, Mail nebo Připomínky, jejichž podoba před několika dny unikla.

Mimo jiné také sjednotí aplikace Find My iPhone a Find My Friends do jedné pod názvem Find My a představí znatelná vylepšení v rámci platformy Zdraví. Ta by se nově měla zaměřovat i na prostředí okolo uživatelů, konkrétně na doručování informací o tom, jak moc hlasité je jejich okolí nebo jestli není přehrávaná hudba ve sluchátka příliš na vysoké úrovni a podle toho nabízet příslušné instrukce pro zlepšení. Očekává se i příchod nového spánkového režimu nebo měřič menstruačních cyklů u žen.

Očekávaný konec iTunes

Spolu s tím vším se Apple má chystat také po několika letech spekulací zaříznout iTunes, platformu, která definovala směr, jakým jableční uživatelé poslouchali hudbu nebo konzumovali filmy. Nově se totiž chystá – podobně jako na iOS – uvedení samostatných macOS aplikací pro hudbu (Music), televizní obsah (TV) a podcasty a iTunes jako platforma se tak stane zbytečnou. Pokud by uživatelé navíc chtěli ještě připojovat zařízení k Macu, budou prý moci využívat aplikaci pro hudbu, která tuto roli zastane.

Definitivní stanovisko však bude známo (nebo alespoň naznačeno) až na WWDC, jehož úvodní den pro vás budeme sledovat a následně nabídneme podrobné informace o všem důležitém, co bylo odhaleno.

Komentáře