Inzerce      O nás     CzechCrunch  
macOS Catalina umožní elektronické podepisování dokumentů na Macu přímo přes iPhone nebo iPad

Byť nová verze operačního systému macOS Catalina, která k běžným uživatelům dorazí během podzimu, na první pohled nenabízí žádné radikální změny (vyjma zaříznutí iTunes a nahrazení za tři nové aplikace), ukrývá pár drobností, jež mají tendenci značně zefektivnit práci. Jednou z nich je i vylepšení funkce Náhled (Preview), a to konkrétně pro účely elektronických podpisů.

Možnost elektronického podepisování byla na Macích samozřejmostí i před macOS Catalina. Uživatelé mohli k parafám svých dokumentů využívat na MacBoocích nejen trackpad, který u novějších modelů dokáže rozeznat i sílu stisku, ale také přední kameru. S nejnovějším operačním systémem však přichází i možnost elektronických podpisů přímo přes iPhone nebo iPad.

Podle prvních testů působí celá tato věc velmi intuitivně a přirozeně. Stačí v aplikaci Náhled (Preview) otevřít požadovaný dokument, přes Nástroje – Anotace – Podpis dojít k tvorbě nového podpisu a následně zvolit možnost iPhone or iPad, která se nachází vedle možností Trackpad a Fotoaparát. Poté stačí vybrat iPhone nebo iPad, který je navázán na stejné Apple ID.

Jakmile se tak stane, na mobilním zařízení by se měla objevit plocha vyhraněná právě pro podpis. Ten je možný provést jak prstem, což pro mnohé může být pohodlnější, přesnější a rychlejší než přes trackpad, nebo pomocí Apple Pencil pro co největší preciznost (pouze v případě iPadů). Po stisknutí tlačítka Hotovo se následně vytvořený podpis z iPadu nebo iPhonu promítne přímo v aplikaci Náhled (Preview) na Macu a bude možné jej do dokumentu použít.

Celá funkce má navíc fungovat pouze tehdy, když má iPhone nainstalovaný iOS 13 a iPad funguje na novém iPadOS. Zatím je vše ale pouze ve fázi beta testování a plnohodnotná funkčnost dorazí až na podzim. Každopádně jde opět o zajímavé vytěžení síly ekosystému Applu a provázanosti zařízení s Macem, což třeba dokazují i hodinky Apple Watch, které mohou Mac automaticky odemknout, pokud jsou aktivní.

Komentáře