Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Na macOS zamíří inovované iOS verze Zpráv a Zkratek. Apple k tomu využije Project Catalyst
macOS Catalina

Jakmile byl na letošní WWDC odprezentován takzvaný Project Catalyst, většina vývojářů pro jablečné platformy byla nepochybně velmi potěšena. Díky němu je totiž možná vytvářet takové verze aplikací, které nativně fungují jak na iOS (iPadOS), tak na macOS, čímž se ušetří nejen samotná práce na vývoji, ale také mnohem efektivnější rozhodování a zajištění podpory.

Toho bude využívat i třeba Twitter, který Project Catalyst využije pro uvedení oficiální aplikace pro macOS. Byť je tento princip koncipován především pro vývojáře třetích stran, neznamená to, že na něj nenaskočí ani jeho tvůrce – Apple. Podobným způsobem přináší pro macOS Catalina například aplikaci Podcasts včetně News nebo Home a podle všeho tímto stylem přepracuje i Zprávy nebo Zkratky.

S touto informací přišel známý vývojář Steve Troughton-Smith, který se – jak je jeho zvykem – opět pohrabal ve zdrojovém kódu. Tentokrát se zaměřil na macOS Catalina, kde našel důkaz, že se Apple skutečně chystá všem uživatelům jablečných počítačů přinést nové, lepší Zprávy a Zkratky. Především Zprávy by si takovou změnu rozhodně zasloužily.

Byť na macOS fungují relativně spolehlivě, stále jim chybí několik, pro někoho klíčových funkcí. První mohou být efekty, které se sice tváří jako drobnost, ale u uživatelů nacházejí poměrně kreativní využití, a druhou může být dostupnost dedikovaného App Storu pro Zprávy, jenž je součástí iOS verze. Tam si uživatelé mohou stahovat/nakupovat různé samolepky a hrát jednoduché hry.

Apple se nicméně nemá soustředit pouze na prosté „překopírování“ celého rozhraní z iOS na macOS. Podle dostupných screenshotů se stále bude soustředit na takový vzhled, který se od iOS variace liší. Zkrátka bude jasně rozpoznatelné, že jde o variantu pro Macy. Nyní je však otázkou, kdy to vypustí. Gigant pod vedením Tima Cooka o přepracovaných Zprávách nebo Zkratkách během WWDC nehovořil, tudíž nelze očekávat, že přijdou hned s uvedením macOS Catalina. Předpokládá se ale, že by dorazily do konce roku.

Komentáře