Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nová funkce Find My dokáže najít Mac, i když je uspaný. Využívá k tomu Bluetooth a veřejné klíče

Jednou z očekávaných změn nového operačního systému iOS 13 bylo i sloučení aplikací Find my iPhone a Find my Friends do jedné, ucelené, kterou nazval jako Find My. Novinka se ovšem nativně promítá i do macOS Catalina, kam přináší novou aplikaci Find, která slouží jako pokročilejší alternativa k původní webové variantě pro lokaci jablečných zařízení.

Pokročilejší je tento nástroj především z jednoho důvodu: dokáže lokalizovat zařízení i tehdy, pokud jsou v režimu spánku a kompletně odříznuté od internetového připojení. Příkladem tak může být MacBook s nainstalovaným macOS Catalina, který lze dohledat, i když neprokazuje žádné známky aktivity. Vše je totiž založeno na signálu Bluetooth a pokud je zařízení v dosahu (byť uspané), Find My dokáže určit, kde přesně se nachází.

Zajímavým prvkem v celém řešení je i speciální bezpečnostní klíč, který neustále mění svou číselnou podobu a dokáží jej rozluštit pouze zařízení napojené na stejné Apple ID (a zabezpečeny dvoufaktorovým ověřením). Pouze ty umí zjistit přesné geolokační informace, k nimž bude má přístup jen uživatel, nikdo jiný (ani Apple). Firma tím tak chce zamezit možným zneužitím.

S tím se pojí i systém, díky němuž mohou ostatní uživatelé pomáhat s hledáním ztracených zařízení. Celé kouzlo spočívá ve zmíněných veřejných klíčích, které mohou být zachyceny jakýmkoliv iPhonem, iPadem nebo Macem v okolí. Od naprosto cizího člověka. Jakmile bude zachyceno, jeho zařízení pak následně pošle potřebná data původnímu majiteli, který je rozluští a zjistí, kde se nachází. Druhá strana navíc nemá mít jakýkoliv přístup k těmto údajům.

Apple navíc slibuje, že vedle vysoké bezpečnosti, která z matematické logiky nemůže být prolomena, bude celá funkce co nejméně náročná na baterku.

Komentáře