Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový iOS 13 není jen o tmavém režimu. Přináší i novou klávesnici či přepracované nativní aplikace

Samozřejmostí úvodního dne na WWDC byla i očekávaná aktualizace operačního systému iOS s přídavkem 13, jejíž největší a na první pohled viditelnou změnou je přítomnost kýženého tmavého režimu (Dark Mode). Ten se promítne do všech nativních aplikací včetně docku na ploše nebo bannerů s notifikacemi. Využívat jej mohou i vývojáři třetích stran. Pouze o tmavém režimu však iOS 13 není.

Vedle toho, že by nejnovější verze tohoto mobilního operačního systému měla být přizpůsobena i pro rychlý provoz na starších zařízeních (od modelu 6s) a nabízet přibližně dvojnásobnou rychlosti při otevírání aplikací (ve srovnání s iOS 12), přichází iOS 13 také s novou „swajpovací“ klávesnicí na způsob SwiftKey nebo Swype, kterou nazývá jako Quick Path.

Velký důraz kladl Apple také na své nativní aplikace, což se bude projevovat nejen v Připomínkách, které dle očekávání nabídnou nové sekce (Dnes, Naplánované, Označené a Vše) včetně přepracovaného, přehlednějšího designu, ale také v Mailu (desktopové formátování), Poznámkách (možnost poznámkové galerie) nebo Safari. Změnou projdou také Mapy, jež dostanou možnost podobnou funkci Street View od Googlu a nové mapové podklady.

Novinky se promítnou také do aplikace Zprávy, které svým uživatelům nově umožní si nastavit vlastní profilovou fotku a jméno, jež se rázem zobrazí druhé straně, pokud jí pošlou zprávu. Nebyl by to nicméně Apple, kdyby v rámci této možnosti nepodporoval i Memoji, které bude mimo jiné díky iOS 13 možné zasílat i jako samolepky pro iMessage.

iOS 13 + AirPods

V rámci iOS 13 Apple uvedl i nové funkce, které se pojí přímo k AirPods. Jablečná bezdrátová sluchátka totiž nově budou umět automaticky přehrávat zvuk příchozí SMS nebo iMessage (potažmo zprávy z jiné služby od vývojářů třetích stran) do uší uživatelů, kteří na ně budou moci rovnout hlasově odpovědět. Zajímavý je také prvek pro sdílení hudby s jiným uživatelem iPhonu. Jinak řečeno: pokud se v blízkosti pohybuje někdo, kdo má aktivní iPhone a AirPods, je možné mu poslat jakoukoliv hudbu.

Nové nástroje pro úpravu fotek

Velkou kapitolou iOS 13 jsou také nové nástroje pro úpravu fotek, které přichází s pozměněným rozhraní s možností editovat celou řadu prvků. Poprvé bude také možné upravovat i videa včetně možnosti je horinzotálně nebo vertikálně přetočit přímo v rámci zařízení, ořezávat je nebo na ně aplikovat různé filtry. S tím se pojí i redesign aplikace Fotky, který bude založen na přehlednějším zobrazování obsahu a díky integraci strojového učení automaticky pozná, zdali se mezi „kvalitními“ fotkami objevují například duplicitní screenshoty, které přeskočí, aby si uživatel mohl užívat komfortu během prohlížení.

Sign in with Apple

Protože je bezpečnost pro Apple naprosto klíčová, během představování novinek v iOS 13 odhalil také novou funkci pod názvem Sign in with Apple, unikátní přihlašovací tlačítko, které budou moci vývojáři integrovat do svých služeb nebo aplikací. Uživatelé pak následně budou moci použít Face ID a vytvořit si nový účet pro danou službu, a to prakticky bez zveřejnění jakýchkoliv citlivých soukromých informací.

Všechny drobnější novinky jsou k dispozici ZDE. iOS 13 pak bude dostupný na podzim letošního roku, tradičně jako bezplatná aktualizace.

Komentáře