Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový Mac Pro se v mnohém inspiroval u starších počítačů Applu, ale stále je designově inovativní
Tim Cook a Mac Pro (Foto: Apple)

Apple se vždy snažil vyrábět co nejmenší (respektive nejtenčí) a nejtišší počítače, což je naneštěstí spojeno s jejich poměrně častými problémy s chlazením. To ve velké míře platilo i pro Mac Pro z roku 2013, který měl sice radikální malou konstrukci a atraktivní design, ale trpěl potíži s přehříváním grafických karet. Přiznal to sám Craig Federighi, který v roce 2017 řekl, že se s malým počítačem pro profesionály zatlačili do rohu z hlediska termálního řešení.

Nový Mac Pro ohlášený na letošním WWDC se výkonem a modularitou vrhá do budoucnosti, designem se ale v mnoha ohledech ohlíží do produktové minulosti Applu, což na svém blogu analyzoval designér a softwarový inženýr Arun Venkatesan. Nový Mac Pro působí jako v zásadě klasický skříňový desktopový počítač, má ale několik zvláštností, které odkazují třeba až k Power Macu 4G Cube z přelomu tisíciletí.

Power Mac G4 Cube (Foto: yunaidrao / Flickr)

Power Mac 4G Cube byl kvůli své konstrukci podobně kontroverzní jako Mac Pro z roku 2013, takže může být překvapivé, že by se jím inspiroval počítač, který se chce stejné kontroverzi vyhnout. Jediným společným prvek je ovšem rozdělení počítače na základní rám se všemi komponenty jediný celistvý kryt, jež lze jednoduše sundat. Zatímco jsou tedy novější produkty Applu známé spíše špatnou přístupností k jejich vnitřním komponentům, Mac Pro z roku 2019 je toho přesným opakem – stačí otočit „západkou“ na horní straně zařízení a celý kryt zvednutím nahoru sundat.

Uživatel tak dostane nejen okamžitý přístup ke všem komponentům počítače, ale také pohled na minimalistickou základní konstrukci. Ta se skládá jen ze dvou tvarovaných ocelových tyčí plnících funkci držáků nahoře, rámu uprostřed a nožek dole a dvou hliníkových platforem. Do této konstrukce je zasazen na několik termálních zón rozdělený výpočetní hardware.

Konceptu více termálních zón Apple využil už v předchozím skříňovém Power Macu G5, kde se jednalo o zcela nový a úspěšný nápad. Oproti standardu v podobě jediné termální zóny pro celý počítač byl vnitřek Power Macu G5 rozdělený do čtyřech částí s vlastním větrákem a cestou pro proudění vzduchu, což umožnilo celý systém lépe sledovat a regulovat. Výsledkem bylo efektivnější chlazení a tišší chod počítače – o novém Macu Pro Apple řekl, že má být při klasické zátěži stejně tichý jako například iMac Pro.

Ten je rozdělený pouze do dvou termálních zón rozdělených základní deskou. Ta hlavní využívá pro chlazení kombinaci tří velkých větráků na přední straně počítače a pasivního chlazení pro procesor a grafické karty. Druhá zóna zahrnuje úložiště, paměti a zdroj a je chlazena jedním velkým větrákem. Co nejefektivnější proudění vzduchu dovnitř a ven z počítače je důvodem pro zvláštní výřezy na přední a zadní straně skříně, tolik připomínající struhadlo na sýr nebo moderní skulpturní umění.

Jestli je design přední strany nového Macu Pro atraktivní a futuristický nebo nevzhledný a směšný záleží na každého vkusu, efektivně ale řeší problém strukturní integrity při zachování velké průdušnosti. To bylo nutné pro to, aby Apple mohl použít popsanou minimalistickou konstrukci a vysoce modifikovatelné vnitřní složení počítače. Podobně jako v případě unibody MacBooku, jejichž tělo je vyrobeno z jediného kusu hliníku, začal s velkým hliníkovým hranolem, z něhož odebíral materiál tak, aby splnil oba požadavky zároveň.

Výsledkem je pevná struktura, která je ale z většiny vzduch a jasně zapadá do designového jazyka jednoho ze dvou hlavních designérů Applu Marca Newsoma. Stejný přístup je pak využit na zadní straně monitoru Pro Display XDR, který kvůli schopnosti neomezeně dlouho udržet celoplošnou svítivost až 1000 nitů potřebuje vlastní výkonné chlazení. Objevily se otázky, zda bude počítač kvůli této velké otevřenosti obsahovat prachový filtr předcházející zanesení vnitřních komponentů a jejich rychlejší zahřívání, vzhledem k snadné rozebratelnosti počítače ale nebude problém ho v případě potřeby kdykoliv vyčistit.

Pro Display XDR (Foto: Apple)

Vankatesan okomentoval také kontroverzní stojan pro Po Display XDR. Neříká, jestli je jeho cena odpovídající, ale konstatuje, že nezávisle na ní se jedná o skvěle zpracovaný a technologicky sofistikovaný kus hardwaru. Jeho konstrukce a vnitřní mechanismus totiž umožňují snadnou a širokou polohovatelnost poměrně těžkého monitoru. Pohybování s ním vyžaduje minimum síly, ale přesto ho stojan pevně drží v nastavené poloze. Také tento stojan se inspiroval u staršího produktu Applu, iMacu G4.

Minimálně v jednom ohledu ale Mac Pro stanoví pro Apple konstrukčně zcela bezprecedentní novinku – je to první pojízdný Mac.

Komentáře