Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový watchOS 6 vám umožní přímo z Apple Watch mazat systémové aplikace Applu
Foto: Daniel Cañibano

Pokud používáte Apple Watch už nějakou dobu, pravděpodobně jste si již zvykli na netradiční uspořádání aplikací ve struktuře včelí plástve, jejíž optickou velikost lze korigovat točením digitální korunky. Po dostatečném zmenšení však můžete snadno zjistit, že se v hodinkách nachází mnoho aplikací, které vlastně nepoužíváte a akorát vám kazí uspořádání včetně jakéhosi čistého vzhledu.

Zpravidla se jedná o systémové aplikace Applu jako Akcie, Kontakty, Mapy, Vysílačka a tak dále. Dohromady jich je více než dvacet a šance, že minimálně jednu z nich nikdy nepoužijete, může být vysoká. Neexistuje tedy důvod, proč by v rámci watchOS měla být, což si nově uvědomuje i Apple, který vůbec poprvé uživatelům umožní si nativní aplikace z Apple Watch smazat.

Tato vítaná drobnost bude součástí podzimového watchOS 6, který obecně klade důraz na aplikace jako takové, což dokazují především samostatný App Store přímo v hodinkách nebo nové aplikace (Kalkulačka, Audioknihy a Zvukové nahrávky). Apple tak kopíruje směr, který si nastavil s příchodem iOS 10 v roce 2017.

Co se týče samotné možnosti mazání systémových aplikací na watchOS 6, podle magazínu TechCrunch by mělo být možné smazat jakoukoliv z nich (vyjma Nastavení nebo Zpráv). Od aplikace pro vyvolání kamery na iPhonu přes oranžovou čtveřici Budíky–Světový čas–Ručičkové–Minutka až po Dýchání nebo EKG.

Postup pak bude velmi jednoduchý: dlouhé podržení prstu na dané aplikaci a stisknutí křížku v rohu ikony (podobně jako u watchOS aplikací třetích stran a ostatně i iPhonu/iPadu). Smazané aplikace bude kdykoliv možné znovu stáhnout a nainstalovat zpět, a to skrze App Store ve variaci pro watchOS.

Mazání nativních aplikací bude dostupné až s oficiálním vydáním watchOS 6 – v aktuálních beta verzích podle všeho nefunguje.

Trend „odstraňování aplikací“?

Zajímavé je se na tuto věc podívat také v kontextu iOS (iPadOS). V rámci nejnovější verze 13 totiž Apple implementuje několik „podobných“ novinek, které se týkají mazání aplikací. Například bude možné aplikace odstranit přímo ze seznamu aktualizací v App Storu a bude k dispozici také nový informační panel, který by uživatele varoval, zdali nemají na dané aplikaci aktivní předplatné.

Komentáře