Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Pozice Googlu jako výchozího vyhledávače v Safari je výsledkem měsíců vyjednávání mezi řediteli obou firem

Zdá se to jako samozřejmost: když chceme něco zjistit, otevřeme v iPhonu Safari, do adresního řádku napíšeme, co nás zajímá a dáme hledat. Za chvilku se na displeji zobrazí výsledky Googlu, pravděpodobně odpovídající na naši otázku. Za tuto „samozřejmost“ ale Google Applu už několik let platí miliardy dolarů — loni to podle odhadů Goldman Sachs bylo 9 miliard, letos to může být ještě podstatně více.

Bruce Sewell, senior viceprezident právních záležitostí Applu mezi lety 2009-2017, nedávno navštívil Columbijskou univerzitu a na YouTube je dostupný téměř hodinový rozhovor s jednou studentkou. Mluvil s ní o několika tématech a jedním z nejzajímavějších bylo právě vyjednávání s Googlem o použití jeho vyhledávače jako výchozího v mobilním Safari.

Vyjednávání mezi Googlem a Applem se přímo účastnili ředitelé obou společností, Sundar Pichai a Tim Cook, a právníci Kent Walker a Bruce Sewell. Podle Sewellových slov se buď on a Tim Cook nebo jeho zástupce Eddy Cue setkávali s ředitelem Googlu téměř každý den a vyjednávání trvala čtyři měsíce. „[…] je to jen jeden příklad, je mnoho podobných vyjednávání a žalob, se kterými prostě strávíte všechen svůj čas“, řekl Sewell.

iOS v nastavení Safari umožňuje vybrat mezi několika vyhledávači, kromě výchozího Googlu je v seznamu také Yahoo, Bing a DuckDuckGo. Pokud chce uživatel některý z nich použít, musí buď nejdříve otevřít příslušný web v Safari nebo změnit nastavení. Jelikož je Safari (napříč platformami) druhým nejpoužívanějším prohlížečem na světě, stanoví pro Google významnou část trhu v byznysu stále do velké míry založeném na vyhledávání.

Sundar Pichai, CEO Googlu (Foto: Google)

Sewell zmínil i spolupráci s jeho bývalým přímým nadřízeným Timem Cookem a jeho velmi vytížený, prý až „trochu šílený“, pracovní rozvrh. Sewell vstával o půl sedmé ráno a hned kontroloval e-maily s mnoha maličkostmi od Cooka, které přicházely už mezi čtvrtou a pátou ráno. Když Sewell Cookovi napsal, že má v plánu z Applu odejít, odpovědi se mu dostalo až po pěti dnech.

Komentáře