Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Sto aplikací na hlavu denně i Výkonný schvalovací výbor. Jak probíhá schvalování aplikací?

Podoba schvalovacího procesu, v rámci nějž jsou aplikace vpouštěny do App Storu, byl vždy tak trochu záhadou. Pravidla pro schvalování aplikací si Apple určuje i vykládá sám za více než 10 let dlouhou existenci App Storu tedy přirozeně došlo k mnoha kontroverzním případům zamítnutí aplikací, nebo naopak jejich vpuštění do obchodu. O to zajímavější je tedy rozhovor zpravodajského portálu CNBC s Philem Schillerem, který do celého procesu přináší jistý vhled.

K zajímavému momentu dochází ve chvíli, kdy se před branami App Storu vyskytne aplikace, která je nějakým způsobem kontroverzní, a člen schvalovacího týmu si není jist, jak s ní naložit. V takovém případě se aplikace dostane před „Výkonný schvalovací výbor“ (Executive Review Board), tedy speciální komisi, které předsedá šéf marketingu Applu Phil Schiller.

Phil Schiller během představení iPhonu XR (Foto: Apple)

Komise se schází jednou za týden a jejím úkolem je posuzovat aplikace, které mohou být v konfliktu s podmínkami pro vstup do App Storu a setrvání v něm. Tato komise má pak poslední slovo, zda je aplikace v pořádku a do App Storu může vstoupit, nebo zda je nějakým způsobem závadná a do App Storu tedy nezamíří, případně z něj bude odstraněna, pokud v něm již k dispozici je. Aplikace se totiž do konfliktu s podmínkami App Storu může přirozeně dostat i v případě, že do něj byla dříve vpuštěna. Na vině mohou být nová nařízení Applu či třeba změna v aplikaci, která je s pravidly v konfliktu.

„Výkonný schvalovací výbor“ je zároveň orgánem, který vytváří pravidla pro fungování speciálního schvalovacího týmu, pro který je posuzování aplikací a aktualizací mířících do App Storu hlavní pracovní náplní. V rámci Applu funguje hned několik takových schvalovacích týmů a dle rozhovoru na CNBC byly nedávno otevřeny dva nové – jeden v irské kanceláři v Corku, druhý v čínské Šanghaji.

Hlavní schvalovací tým sedí v kalifornské kanceláři v Sunnyvale, nedaleko hlavního kampusu Applu v Cupertinu. Všichni zaměstnanci, kteří mají na starost schvalování aplikací, jsou placeni od hodiny, jsou vybaveni zaměstnaneckým průkazem a mají od Applu placenou zdravotnickou péči, stejně jako ostatní zaměstnanci společnosti. Firma totiž upřednostňuje zapojování vlastních týmů před najímáním nezávislých pracovníků a agentur.

Nováčci v týmu s posuzováním začínají u jednodušších aplikací pro iPhone a až když naberou zkušenosti, dostávají se k prověřování komplikovanějších věcí. Mezi těmi jsou aplikace obsahující dodatečné nákupy či předplatná, případně třeba aplikace pro Apple TV či hodinky Apple Watch.

Každý z týmu si nejdříve vybere sadu aplikací a „zamluví“ si je skrze webový portál a následně aplikaci reálně testuje na iPadu (případně na Apple Watch či Apple TV) a prověřuje, zda neporušuje některou z podmínek App Storu. Na základě toho je aplikace schválena, zamítnuta, případně odložena k dalšímu posouzení.

Od pracovníků ve schvalovacím týmu se očekává, že denně projdou 50 až 100 aplikací. Apple počet aplikací, které jsou pracovníkem za hodinu zkontrolovány, zaznamenává a zároveň sleduje, jak často je rozhodnutí o schválení či zamítnutí aplikace u daného pracovníka měněno v rámci další kontroly. Lidé v týmu tedy musí svou práci vykonávat svědomitě, protože výkyvy v tempu či nahodilost v rozhodování by firma rychle odhalila.

 

Když je aplikace zamítnuta, vývojář se může odvolat a případ pak posuzuje „Schvalovací výbor“ (App Review Board), který je ale oddělen od onoho „Výkonného schvalovacího výboru“, který posuzuje jen ty nejcitlivější a nejkontroverznější případy. Všem aplikacím se ale dle Schillera dostává stejného přístupu a stejně přísného posuzování – bez ohledu na to, zda se jedná o aplikaci malého vývojáře, nebo technologického giganta.

Schvalovací proces aplikací, které míří do App Storu, je poslední dobou vystavován čím dál větší kritice a zkoumání. Vášně čas od času budí schvalování některých kontroverzních aplikací i naopak zamítání jiných. Pokud bychom se podívali na případy z poslední doby, zajímavá je třeba kauza okolo aplikace, která funguje v Saúdské Arábii a má mužům zjednodušovat kontakt se státní zprávou. Součástí je ale i funkce, v rámci které mohou muži sledovat polohu svých žen a udělovat či odebírat jim právo na cestování. Aplikace přirozeně vyvolala vášně mezi ochránci práv a odstranění této aplikace požadoval dokonce i americký Kongres.

Naopak červenou dostalo od Applu mnoho aplikací, které konkurují jeho systémovému nástroji Čau u obrazovky. V The New York Times byla zveřejněna zpráva, dle které se vývojáři aplikací pro správu času u obrazovky a pro rodičovský dohled potýkají s odstraňováním svých aplikací z App Storu, či s příkazy k výraznému omezení funkčností svých produktů. Dle New York Times Apple za poslední rok výrazněji omezil či odstranil z App Storu 11 ze 17 nejstahovanějších aplikací pro monitoring času u obrazovky a rodičovský dohled.

V takové situaci je samozřejmě velmi vítané, aby Apple co nejvíce odkryl karty a ukázal, jak schvalovací proces vypadá. Phil Schiller k tomu v rozhovoru pro CNBC udělal první krok. Doufejme, že u toho nezůstane, a celý mechanismus kontroly jednotlivých aplikací bude čím dál transparentnější.

Komentáře