Inzerce      O nás     CzechCrunch  
V iOS 13 a iPadOS půjde mazat aplikace přímo ze seznamu aktualizací

Apple poskytuje několik způsobů pro organizování aplikací, ale ať už jsou samy nedostatečné nebo je uživatel plně nevyužívá, je prostě relativně snadné při větším množství ztratit přehled o tom, jaké aplikace má člověk na svém iPhonu nebo iPadu nainstalované. Proto Apple v nových verzích operačních systémů iOS 13 a iPadOS přidává další možnost, jak snadno odstranit nepoužívané nebo nechtěné aplikace přímo do záložky Aktualizace v App Storu.

Hlavním nástrojem, který iOS nabízí pro správu aplikací, je kromě samotné domácí obrazovky sekce v Nastavení – Obecné – Úložiště. Tam je jak přehled aplikací s množstvím místa, které využívají a data posledního použití, tak funkce Odložit nepoužívané. Ta v případě, že zařízení dochází volná paměť, smaže dlouho nepoužívané aplikace s tím, že ony i jejich data jsou kdykoliv obnovitelné. Tato funkce je jistě užitečná pro velmi aktivní uživatele, ale ty, kteří některé aplikace nepoužívají často, ale chtějí je mít pro případ vždy po ruce, možná odradí.

Fakt, že informace o úložišti a funkce Odložit nepoužívané nejsou přímo na hlavní obrazovce Nastavení může znamenat, že je uživatelé využívají minimálně nebo vůbec. Možná ale místo toho alespoň kontrolují proběhlé aktualizace v App Storu nebo je manuálně schvalují. Právě při této činnosti si tak mohou uvědomit, že mají nainstalované aplikace, jejich funkci si už ani nepamatují nebo na ně zapomněli a jsou jim k ničemu.

V nových verzích iOS a iPadOS tedy půjde přímo v přehledu aktualizací v App Storu aplikace mazat známým gestem šoupnutí zprava doleva a klepnutím na možnost „smazat“. Tato možnost sice nepřináší výraznou změnu fungování systému, na druhou stranu je užitečnou zkratkou, jelikož lze aplikaci smazat rovnou a netřeba ji znovu hledat, když ji vidíme přímo v App Storu.

Aspekt objevování a snadného mazání nepoužívaných aplikací je ovšem oslaben změnou uživatelského prostředí App Storu, kdy  bude sekce s aktualizacemi ve spodní liště nahrazena sekcí s herní platformou Apple Arcade. Seznam aktualizací tak bude přístupný klepnutím na avatar uživatele v pravém horním rohu obrazovky, kde se také klasickým červeným odznakem s číslem objeví počet dostupných aktualizací.

Komentáře