Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Card v Česku? Ochranné známky ukazují, že Applu není evropský trh v tomto směru lhostejný

Spojené státy se pomalu chystají na očekávaný debut designové kreditní karty Apple Card, na které cupertinská firma spolupracuje s bankou Goldman Sachs. Ta má tamním zájemcům dorazit již v průběhu tohoto léta (dost možná každým dnem), přičemž se na internetu už objevují různé zprávy a fotky o tom, jak ji samotní zaměstnanci Applu testují.

Jde o nepochybně velkou věc, jelikož se Apple tímto krokem pouští do oblasti, kterou dosud příliš neprobádal – finančnictví. S vlastní kreditkou, kterou bude možné mít jak v digitální podobě a platit s ní jako se službou Apple Pay, tak ve fyzické na bázi skutečné hliníkové karty, může i přes prvotní negativní názory odborníků dokázat velké věci.

Aby se ale Apple postaral o značné narušení zaběhlého systému finanční a bankovní sféry, potřebuje s Apple Card expandovat. Již od samotného představení v březnu letošního roku se tak trochu tušilo, že se Apple nebude chtít soustředit pouze na trh USA a potenciál s Apple Card bude i za hranicemi. A to se nyní potvrzuje, byť zatím jen velmi okrajově.

Firma Tima Cooka si před pár dny nechala oficiálně zaregistrovat standardní a obrazové ochranné známky ve státech Evropské unie, kam patří samozřejmě i Česká republika. Konkrétně jde o názvy Apple CardApple Cash s tím, že jejich obrazová forma vypadá jako Card and Cash. To se mimo jiné týká i Hongkongu a Kanady, kam by se karta měla dostat hned po USA.

Současně tyto ochranné známky zaregistrovala pod několik různých klasifikací, jmenovitě reklama, pojišťovnictví, reality, obchodní administrativa, právní a bezpečnostní služby a služby s vědeckým, technologickým, audiovizuálním a zdravotním zaměřením. Tím chce zamezit tomu, aby si někdo jiný nemohl tyto názvy použít v jiných oblastech. Hlavní soustředěnost pro Apple je pochopitelně na finančnictví.

Ještě dlouhá cesta

Z tohoto kroku je jasně patrné, že Applu není evropský trh v tomto směru lhostejný a jednou tam plánuje Apple Card rozšířit. Jde však ale o běh na dlouhou trať a zatím vůbec není jisté, kdy by se tak mohlo stát. Pokud by se přeci jen jablečná kreditka do Evropy začala dostávat, s největší pravděpodobností by nezačínala Českem, ale pro Apple důležitějšími státy.

Na druhou stranu je nutné dodat, že Česká republika je, co se týče finančnictví, ve srovnání s ostatními státy Evropské unie poměrně daleko a Apple by tak k tomuto aspektu mohl přihlížet. To už jsou však pouze spekulace.

Komentáře