Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple je můj vzor, co se týče soukromí uživatelů, říká šéf Huawei. Čínské vládě by citlivé údaje prý nikdy neposkytl
Žen Čeng-fej (Foto: HM Treasury / Flickr)

Apple je jednou z mála nadnárodních technologických firem, která brala uživatelskou bezpečnost vždy velmi seriózně. I když se ostatní společnosti z branže nově snaží také o co největší možný důraz na soukromí svých zákazníků, pravděpodobně nikdy nedocílí takových výsledků jako Apple, jelikož by to zásadně ohrozilo jejich podnikání (viz takový Google nebo Facebook). Apple naopak využívá data uživatelů pouze pro své účely, a to anonymně a ideálně v minimální míře.

Tento postup pak pro řadu firem může být poměrně inspirativní a hodný roku 2019, kdy je digitální ochrana zákazníků aktuálnější než kdy dříve. Jednou z nich je paradoxně i Huawei, který drží až 19procentní podíl na celosvětovém trhu s smartphony a operuje tak s masivní základnou uživatelů. Jeho zakladatel a CEO Žen Čeng-fej totiž pro Financial Times řekl, že „Apple patří mezi jeho vzory, co se bezpečnosti a soukromí uživatelů“.

Konkrétně to vztáhl na situaci ohledně poskytování údajů o uživatelích vládám a vládním orgánům. Právě v tomto přístupu má Apple relativně striktní pravidla, což potvrdil během procesu s FBI o neoprávněném odblokování iPhonu jednoho z teroristů, kteří v roce 2015 zabili 14 lidí v kalifornském San Bernardinu. Vytvoření takzvaných zadních vrátek kategoricky zamítl, jelikož by tímto vytvořil precedent s teoreticky ještě nebezpečnějším dopadem.

Žen Čeng-fej (Foto: scottysyker / Flickr)

Žen Čeng-fej má obecně Apple v oblibě. Sám dokonce přiznal, že rodině kupuje iPhony namísto „vlastních“ zařízení.

Podobně na to nahlíží i právě Žen Čeng-fej, který jasně zdůraznil, že by „neposkytl čínským vládním orgánům žádné informace, které by mohli narušit soukromí a bezpečnost uživatelů. „Nikdy bychom nic takového neudělali. Pokud by se to jednou stalo, Američané by měli důkazem, který by šířili po celém světě. Následně by všech 170 zemí a regionů, kde operujeme, přestalo kupovat naše produkty a zkolabovali bychom,“ dodává, nicméně neříká, jak by se zachoval v případě hrozby terorismu a dalších nelegálních činností.

Data vlastní uživatelé, ne my

Žen Čeng-fej mimo jiné zmínil, že nahlíží na data jako na jakýsi majetek samotných uživatelů, nikoliv firmy, která k nim teoreticky může mít přístup, což jde o logickou úvahu. Zajímavé je i načasování, kdy zakladatel a ředitel Huawei s názorem okolo uživatelské bezpečnosti přišel. Čínský výrobce je totiž několik měsíců v hledáčku USA, které na něj uvalily zákaz týkající se spolupráce s americkými firmami. Byť byl tento ban již zrušen, stále jde o žhavou půdu, kterou by si Huawei pro zachování stabilního byznysu nemělo rozrýt.

Komentáře