Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple prý pracuje na zcela novém iPadu. Má být skládací a podporovat 5G
Koncept: Dongjae Krystofer Kim

Když Samsung a Huawei před několika měsíci představily své skládací telefony, okamžitě se začalo spekulovat, jestli na něčem podobném náhodou nepracuje i Apple. Dokonce sám Steve Wozniak řekl, že společnost, kterou spoluzaložil, není poslední dobou dostatečně zajímavá a měla by skládací iPhone představit co nejdříve. Než ale Apple vytvořil iPhone, začal pracovat na iPadu a nyní možná probíhá něco podobného.

Jeff Lin je vysoce postavený analytik společnosti IHS Markit, jež se zabývá výzkumem displejových technologií a má úzké vazby na dodavatelský řetězec Applu. Nedávno poskytl specifikace displeje předpokládaného nového 16palcového MacBooku Pro a nyní prozradil, že spíše než iPhone bychom měli vyhlížet skládací iPad.

Zcela nový typ tabletu by měl pochopitelně obsahovat nejnovější procesor a podporu pro 5G sítě. Jejich mainstreamové rozšíření je pořád daleko, ale obzvlášť u tabletů platí, že lidem zařízení většinou vydrží několik let a je tedy dobré být připraven na budoucnost. Lin nezmínil nic bližšího o designu kromě vysoké přenositelnosti zařízení, které by mělo mít stejně velký displej jako současné laptopy Applu, takže ve složeném stavu by zabíraly nanejvýš polovinu plochy. Stejně tak nenaznačil, kdy by se mohl objevit oficiálně.

Koncept: Dongjae Krystofer Kim

Když Apple začal pracovat na tabletu s dotykovým displejem, mělo se jednat v zásadě o zcela nový typ zařízení a až později se projekt přetransformoval do podstatně menšího zařízení. V případě skládacích displejů ovšem tablet vskutku dává mnohem větší smysl než telefon. Ty už v současné podobě mají displeje příliš velké na to, aby je většina lidí byla schopna používat jednou rukou, ale zároveň po rozložení nenabídnou plnohodnotnou tabletovou zkušenost, nemluvě o bizarním poměru stran zatím představených telefonů.

Téměř 13palcový iPad Pro je naproti tomu opravdu velké zařízení vyžadující úplně stejnou velikost tašky jako MacBook Pro. Složený na polovinu by se tedy stal mnohem snáze přenosným, takže by se mohla zvýšit i jeho atraktivita jako alternativy pro plnohodnotný počítač.

Fakt, že jsme od Applu dosud žádné náznaky práce na novém typu produktu, nemusí mnoho znamenat, vždyť je to firma slavná svou až posedlostí o udržení toho, na čem pracuje, v tajnosti až do velké prezentace. Navíc konkurence sice svoje zařízení představila, ale podle všeho je stále dělí delší doba, kdy si je bude moci opravdu někdo koupit. I pak se ale očekává poměrně křehká a velmi drahá zařízení pro hrstku nadšenců.

Samsung svůj Fold kvůli problémům s displejem stáhl těsně před začátkem prodeje. Huawei se chystalo svůj Mate X uvést na trh v polovině letošního roku, ale toto datum se také posunulo kvůli práci na zlepšení displeje a nyní se má objevit v září. Apple naproti tomu nikdy neměl zájem být prvním, co s novou kategorií zařízení přijde, ale snaží se předvést promyšlený, spolehlivý produkt. Pravda, že ne vždy se mu to podaří a někdy se potýká s problémy i několik let, ale to je trochu jiné téma.

Komentáře