Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple údajně pozastavil vývoj svých brýlí pro rozšířenou realitu
Foto: Taeyeon Kim / Behance

Jedním z očekávaných produktů Applu pro nejbližší roky mají být speciální brýle pro rozšířenou realitu. Apple v posledních měsících a letech najal celou řadu odborníků z oblasti rozšířené i virtuální reality a zásadnější vstup firmy do této oblasti je tedy již delší dobu s napětím očekáván. Server DigiTimes ale nyní přišel se zprávou, dle které měl Apple v květnu tým pracující na brýlích rozpustit a jejich vývoj pozastavit.

O speciálních brýlích, které by pro uživatele znamenaly stylovou bránu do světa rozšířené reality, se mluví již delší dobu a jejich příchod předvídali i ti nejrespektovanější analytici se zaměřením na Apple jako Ming-Chi Kuo nebo Mark Gurman z agentury Bloomberg. Podle nich měly brýle do prodeje přijít již v roce 2020. Pokud se tedy ukáže, že je zpráva serveru DigiTimes, byli bychom svědky zrušení poměrně zásadního hardwarového projektu v pokročilé fázi vývoje.

Koncept: Dominik Hofacker / Behance

Ming-Chi Kuo předpovídal, že Apple bude brýle prodávat jako příslušenství k iPhonu a že budou sloužit primárně jako zobrazovací zařízení, přičemž výpočetním „motorem“ bude iPhone. Mimo jiné se vyjádřil, že novinka půjde do masové produkce někdy mezi posledním kvartálem roku 2019 a druhým kvartálem 2020.

Mark Gurman o brýlích mluvil již koncem roku 2017 a tvrdil, že poběží na speciálním operačním systému, který bude přizpůsoben k ovládání „v realitě“. Tehdy ale Apple dle něho neměl uživatelské rozhraní vymyšlené a ještě nedošlo k finálnímu rozhodnutí, zda se brýle budou ovládat hlasem, gesty a pohyby hlavou či skrze dotykový panel.

Web CNET naproti tomu v dubnu 2018 psal, že novinka produktové řady Apple bude disponovat 8K displejem pro každé oko a chybět jim nebude ani vlastní výpočetní výkon. Dle něj měly speciální brýle Applu dorazit s vlastní externí „krabičkou“, která by využívala bezdrátovou technologii WiGig určenou pro vysokorychlostní připojení na krátkou vzdálenost.

Koncept: Xhakomo Doda/Behance

Faktem je, že prakticky všechny reporty mohly být ve své době založené na pravdě. Firma při vývoji každého produktu jistě vyzkoušela mnoho různých přístupů a prototypů. Na druhou stranu, nedostatek přesnějších zpráv o chystaných brýlích a značná rozmanitost jednotlivých zvěstí může naznačovat, že se produkt finální verzi ještě tak úplně neblížil.

Apple virtuální a rozšířenou realitu zkoumá již minimálně 10 let a o vysokém zájmu o tuto oblast svědčí jak patentové žádosti a příchody nových zaměstnanců z branže, tak i rostoucí důraz na AR v každé další verzi operačního systému iOS. Šéf Applu Tim Cook navíc koncept AR vícekrát označil za stěžejní, jelikož rozšířená realita dle něho může lidem významně pomáhat a násobit jejich schopnosti bez toho, aby je izolovala.

Bylo by tedy skutečně zvláštní, kdyby Apple od projektu AR brýlí definitivně upustil. Je navíc nutné vzít v potaz, že server DigiTimes nepatří k těm nejspolehlivějším a v minulosti se již mýlil. Na druhou stranu je možné, že se firma Tima Cooka dostala do slepé uličky a narazila na hranice aktuálních technologických možností. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude postavení Applu v oblasti rozšířené a virtuální reality dále vyvíjet.

Komentáře