Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple zablokoval funkci Vysílačka na Apple Watch. Má podezření, že může být zneužita k odposlechům

Jakmile Apple před rokem představil watchOS 5 pro Apple Watch, jednou ze sympatických funkcí byla i Vysílačka (Walkie Talkie). Díky ní mohli uživatelé jablečných hodinek mezi sebou komunikovat podržením tlačítka Mluvit a byť nešlo o žádnou „killer feature“, jednalo se o hezký doplněk pro jednoduchou komunikaci a nostalgický návrat do minulých let.

Cupertinská firma se nicméně s Vysílačkou dostala do potenciálně závažného problému ohrožujícího soukromí uživatelů (aspekt, na který Apple klade maximální důraz). Aplikace totiž může být zneužita pro odposlech iPhonu cizího člověka, který o celé věci nemusí vůbec nic vědět. I když nebyl zjištěn konkrétní případ zneužití, Apple funkci dočasně zablokoval.

„Uvědomili jsme si zranitelnost aplikace Vysílačka na Apple Watch a do doby, než tuto záležitost vyřešíme, jsme ji zablokovali. Našim zákazníkům se omlouváme za potíže. I když si nejsme vědomi žádného zneužití a konkrétních detailů, bereme bezpečnost a soukromí našich zákazníků extrémně vážně. Zablokování aplikace byl správný krok,“ zní z oficiálního vyjádření Apple pro TechCrunch.

Vysílačka na Apple Watch nicméně ve formě aplikace zůstává, ovšem nefunguje.

Závažný případ s FaceTime

Toto podezření přichází přibližně půl roku poté, co byla objevena zásadní chyba v komunikační službě FaceTime, díky níž mohly být odposlouchávány hovory. Paradoxně ji objevil teprve 14letý kluk, který přes svou matku Apple informoval. Firma následně mladému Američanovi vyplatila finanční bonus za nalezení této chyby v rámci takzvaného bounty bug programu.

Za zmínku mimo jiné stojí i velmi aktuální případ s macOS aplikací Zoom, která na Macy instalovala skrytý webserver, díky němuž mohly být napadeny webkamery. Apple však zareagoval velmi rychle a případným zneužitím pomocí neviditelné aktualizace systému zabránil.

Aktualizace (23. 7.): Vysílačka je s příchodem nového watchOS 5.3 znovu dostupná.

Komentáře