Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple zvažuje přechod zpět k nůžkovým typům klávesnic. Začít by mohl ještě letos v aktualizovaných MacBoocích Air

MacBook Air byl od roku 2011, kdy byly představeny jeho obnovené verze, nejpopulárnějším laptopem Applu, jeho adaptování na nový design vycházející z 12palcového MacBooku ale překvapivě trvalo nejdéle. Nyní by mohl být naopak prvním, který ukončí éru počítačů s klávesnicemi s problémovým motýlkovým mechanismem.

Serveru MacRumors to v reportu prozradil Ming-Chi Kuo, známý tchajwanský analytik zaměřující se na předvídání produktových ohlášení Applu. V minulosti i letos se jeho předpovědi už mnohokrát vyplnily a pro tento rok mimo jiné ještě očekává příchod 13palcového MacBooku Pro schopného pojmout 32 GB RAM a nového 16palcového MacBooku Pro.

Klávesnice s motýlkovým mechanismem stále mají několik výhod oproti standardnímu nůžkovému, který Apple ve svých laptopech používal dříve. Samozřejmě je zde tenčí konstrukce a s ní spojené minimum pohybu, víceméně nekontroverzní je ale mnohem přesnější podsvícení zcela bez úniku světla kolem kláves a také jistější stisk, kdy klávesa reaguje stejně nezávisle na tom, ve kterém místě je přesně stisknuta.

Koncept vzhledu 16palcového MacBooku Pro

Kuo říká, že Apple byl schopný nůžkový mechanismus vylepšit natolik, aby zpětný přechod na něj nepůsobil pouze jako naprosté přiznání slepé uličky s motýlkovými klávesnicemi. „Nová klávesice by mohla zlepšit zkušenost s psaním poskytnutím hlubšího stisku kláves a přijetím skleněných vláken pro zesílení struktury kláves,“ popisuje.

Překvapivé je, že klávesnice s motýlkovým mechanismem jsou prý podstatně dražší než ty, které Apple v laptopech používal dříve. Částečný návrat ke standardu by tedy pro firmu měl znamenat také snížení výrobních nákladů, nemluvě o v současnosti pravděpodobně poměrně vysokých nákladech na opravy.

Motýlkové mechanismy pro klávesnice pro Apple v současnosti dodává firma Wistron, hlavním dodavatelem pro nové nůžkové klávesnice se však má stát Sunrex, který má v průběhu roku 2020 převzít roli hlavního dovatele součástek pro klávesnice. MacBooky Air tedy budou jen prvními laptopy Applu, které od kontroverzního designu upustí a MacBooky Pro se dočkají v roce 2020.

Součástky motýlkového mechanismu klávesnice (Foto: iFixit)

Motýlkový mechanismus měl vylepšit nedokonalosti starších klávesnic, ale místo toho představil nové a mnohem závažnější. Apple se je pokusil v několika dalších verzích opravit, ale bylo jasné, že se pokaždé jednalo pouze o překrytí problémů zarytých v samotné premise extrémně tenkých klávesnic s minimem pohybu. Zatím sice není jasné, jestli problémy trpí také upravené klávesnice v MacBoocích Pro z letošního roku, příliš důvěry však nevzbuzuje už fakt, že je Apple také zahrnul do programu pro bezplatnou opravu.

Návrat ke staršímu typu mechanismu by přesto neměl znamenat návrat k uživatelské zkušenosti z MacBooků před rokem 2015. Kromě podstatně zvýšené spolehlivosti by uživatelé nových klávesnic neměli vnímat příliš velký rozdíl oproti těm současným.

Komentáře