Inzerce      O nás     CzechCrunch  
AR brýle od Applu jako pomoc pro zrakově postižené. Promítaly by jim obraz, který běžně nevidí
Koncept AR brýlí (Foto: Xhakomo Doda/Behance)

Rozšířená realita nabízí širokou škálu možných využití a dost možná se jedná o budoucnost toho, jak budou lidé za několik let interagovat s digitálním světem na každodenní bázi. Tímto segmentem se už pár let důrazně zabývá i Apple, jenž vývojářům třetích stran nabízí specifický balíček nástrojů ARKit, se kterým mohou různé aplikace tvořit. I on sám však promýšlí různé způsoby, jak AR posunout.

Obrovský potenciál má tato komplexní technologie v nositelných doplňcích, přesněji řečeno brýlích, na kterých má Apple tajně pracovat, aby je v průběhu příštího roku představil (alespoň dle různých zdrojů včetně Marka Gurmana z agentury Bloomberg).

Do nich by měli inženýři z Cupertina implementovat takový systém, který by chytře promítal obsah z iPhonu a doplňoval jej nadstavbovými prvky, byť zatím není jasné, o co konkrétně by mělo jít. Je však velmi pravděpodobné, že velkou roli bude v AR brýlí hrát i oblast zdravotnictví.

Foto: Xhakomo Doda/Behance

Na ní Apple hodně sází, což lze vidět především na Apple Watch, které se reálně osvědčují jako „zdravotnický doplněk“. Nyní má však kalifornský gigant promýšlet, jak by brýle mohly pomoci lidem se zrakovým postižením, aby viděli věci stejně jako běžní lidé.

Zanalyzování a doplnění obrazu

Sloužit by k tomu měla funkce pro doplnění obrazu, což může být velmi užitečné pro uživatele potýkající se s poškozenou sítnicí, kteří vidí konkrétní části objektů ve specifických úhlech velmi rozmazaně, potažmo vůbec. Brýle by totiž dokázaly zanalyzovat obraz v rovině, kam se uživatel zrovna dívá, a nabídnout mu alternativní pohled. Ten by se zobrazoval okolo postiženého místa.

Lépe vysvětlit se to dá například na řadě číslic, které jsou někde vyobrazené. V případě, že by uživatel neviděl čísla 5 a 6 (viz vizualizace výše), systém by tyto údaje umístil okolo tohoto „slepého“ bodu. S tím se pojí i důmyslná integrace technologie pro mapování očí, aby bylo možné přesně zachytit, zdali se pohybují, či nikoliv.

Podle všeho by se tato funkce hodilo spíše pro situace, kdy je nutné vidět nějaký text. Teoreticky by se dala použít i pro běžné vidění, ovšem tam hrozí deformace okolního prostředí, která by mohla mít více škody než užitku. Apple má nicméně promýšlet také metodu, jak uživatelům přibližovat objekty v dálce na bázi lupy.

Koncept brýlí od Applu (Foto: Dominik Hofacker / Behance)

Je však nutné si uvědomit, že nejde o potvrzenou věc. Situace má být údajně zatím ve fázi patentu, nicméně je zajímavé sledovat, že se Apple těmito záležitostmi zabývá. Navíc může jít o užitečnou funkci, která by doplňovala velmi pozitivní jablečný přístup k handicapovaným lidem, což dokazuje především sekcí Zpřístupnění, která se promítá do iOS, macOS a prakticky i watchOS.

Komentáře